Radość z braku polskiej Cortany? Microsoft usuwa możliwość wyłączenia asystentki

29 lipca wyłączona zostanie możliwość bezpłatnej aktualizacji do Windowsa 10, w związku z czym pisaliśmy dziś o 5 powodach, które mogą stanowić argument za migracją. Wśród nich nie znalazły się oczywiście możliwości asystentki Cortana, gdyż ta wciąż jest niedostępna w języku polskim. Ale… może to i dobrze?

Radość z braku polskiej Cortany? Microsoft usuwa możliwość wyłączenia asystentki

Windows 10 jest dziś zainstalowany na 16,2% komputerów w Polsce – czy to dobry wynik pozostawiamy osądowi Czytelników, choć wiele mówią w tym przypadku wciąż utrzymujące się na poziomie ponad 30% udziały Windowsa 7. Być może tendencja ta byłaby odwrotna, gdyby polskojęzyczni użytkownicy mogli korzystać z, całkiem szerokich przecież, możliwości Cortany? Niestety, rok po premierze najnowszej i ostatniej wersji Windowsa, wciąż nie pojawiły się jakiekolwiek przekonujące informacje o etapie prac nad jej polskojęzyczną wersją.

Może to być jednak powodem do zadowolenia dla wszystkich, którzy z dowolnego powodu chcieliby ewentualną polską Cortanę wyłączyć. Koniec możliwości darmowej aktualizacji nastąpi w terminie zbliżonym do Rocznicowej Aktualizacji, której pierwsza fala ma zacząć trafiać do użytkowników 2 sierpnia. Wśród wielokrotnie opisywanych przez nas zmian, ma ona przynieść nowość, o której dotąd nie było wiadomo: Microsoft znacząco utrudni możliwość wyłączenia Cortany.

Jak zauważa Ian Paul z PC World, w Windowsie po Rocznicowej Aktualizacji zupełnie przebudowany zostanie panel ustawień Cortany. Zniknął z niego między innymi przełącznik pozwalający na wyłączenie asystentki za pomocą kliknięcia. Czy to oznacza, że Microsoft wie lepiej, jak użytkownicy powinni korzystać z Windowsa, niż oni sami?

Istnieje oczywiście możliwość wyłączenia Cortany, choć z pewnością będzie to nieco bardziej czasochłonne, niż kliknięcie przełącznika. Można to zrobić za pośrednictwem Edytora lokalnych zasad grupy, ten jest jednak nie dostępny w wersji Home systemu. Jego posiadacze muszą zatem na własną odpowiedzialność edytować rejestr: po uruchomieniu regedit.exe konieczne jest odnalezienie klucza HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Windows Search i nadanie wartości 0 parametrowi AllowCortana.

Jak widać Microsoft nieźle się postarał, by zniechęcić użytkowników do wyłączania Cortany. Jednym z powodów są zapewne plany dalszej, jeszcze bardziej zaawansowanej, integracji asystentki z systemem. Szkoda jedynie, że odbywa się to kosztem wolności wyboru samego użytkownika.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (41)