Raspberry Pi już całkiem uwolnione: Quake 3 dobrze działa na otwartym sterowniku grafiki

Na początku marca doszło do dwóchwydarzeń, ważnych dla społeczności zawiązanej wokółkomputerka Raspberry Pi. Po pierwsze firma Broadcomm wydałakompletny kod sterowników czipu BCM21553, będącego bliskim kuzynemukładu BCM2835 wykorzystywanego w Malinie. Po drugie, fundacjastojąca za rozwojem Raspberry Pi ogłosiła, że ten, kto zdoła napodstawie kodu Broadcomma stworzyć otwarty sterownik dla graficznegordzenia tego komputera, który spełni określone wymogiwydajnościowe, otrzyma 10 tys. dolarów nagrody.

31.03.2014 | aktual.: 01.04.2014 10:30

Zachęta podziałała. Niespełna miesiąc po ogłoszeniukonkursu, postawione przez organizatorów warunki spełnił SimonHall, programista dobrzeznany wśród fanów Raspberry Pi. Jego otwarty sterownikVideoCore IV pozwala na uruchomienie gry Quake III w rozdzielczości1080p@20 FPS (a nawet więcej, jeśli skompilować go za pomocąnowych wersji gcc.

Obraz

Jeszcze nie wiadomo, kiedy nowy sterownik trafi do repozytoriówRaspbiana – najpopularniejszej dystrybucji Linuksa dla Maliny. Jegokompilacja, wraz z jądrem, to dość czasochłonny proces naRaspberry Pi (nawet 10 godzin), więc lepiej skrośnie zbudowaćcałość na PC. Pomoże w tym narzędzie distcc, któregowykorzystanie zostało opisane tutaj.Informacje o całym procesie przygotowania komputera, jądra i gryznaleźć można na stronachFundacji.

Całkowite uwolnienie oprogramowania Raspberry Pi może tylkozwiększyć zainteresowanie tym edukacyjnym komputerkiem, który napoczątku marca sprzedał się w liczbie 2,3 mln sztuk – a przecieżtrzeba pamiętać, że jego twórcy początkowo liczyli, że uda imsię sprzedać tysiąc sztuk. Coraz więcej sieci sklepów zelektroniką zaczyna sprzedawać własne zestawy z Raspberry Pi, aliczba hobbystycznych projektów na bazie Maliny przekroczyła jużtysiąc.

Nie tylko zresztą są to projekty hobbystyczne. Jednym znajciekawszych pomysłów, które wykorzystują Malinę, jest Kano– komputer do samodzielnego montażu dla dzieci. Projekt, którypoczątkowo chciał uzyskać 100 tys. dolarów na Kickstarterze,zdobył 1,35 mln USD od niemal 12 tysięcy osób. Wśród nichznalazł się sam Steve Wozniak, współtwórca Apple'a i YanceyStrickler, założyciel Kickstartera.

Trend ten może nas tylko cieszyć – pokazuje, że w erze, gdyniemal wszystko jest dziś zamknięte, laptopy, smartfony i tabletystają się gadżetami, w których nie można nawet zmienić baterii,konsumenci wciąż są zainteresowani czymś więcej, niż tylkosprzętem który po prostu działa i lepiej do niego nie zaglądać.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)