Razer Viper - esportowa mysz z przełącznikami optycznymi
Nie tylko sensor myszki może być optyczny. Razer wprowadził do oferty gamingową mysz Razer Viper, która jest zaopatrzona w przełączniki Razer Optical Mouse Switchers, sensor 5G i przewód SpeedFlex. Sprzęt zaprojektowano przy współpracy z profesjonalnymi esportowcami.
02.08.2019 | aktual.: 02.08.2019 19:34
Główna atrakcja, to według producenta nowe przełączniki optyczne. Optical Mouse Switches trafiły właśnie w pierwszej kolejności do myszy Razer Viper. Typowe mechaniczne przyciski, nawet dobrej jakości, mają aż trzykrotnie dłuższy czas reakcji. Dzieje się tak, bo dwa przewodzące prąd elementy muszą się po prostu fizycznie zetknąć, aby przepuścić sygnał. Tworzy to drganie i generuje zbędne dodatkowe sygnały. Aby odizolować prawdziwe wciśnięcie od przypadkowego impulsu, stan jest rejestrowany z niewielkim opóźnieniem.
Optyczne przełączniki znacznie szybsze od mechanicznych
Sensory optyczne omijają ten problem. Można je spotkać poza myszkami czy klawiaturami (naturalnie tradycyjne przełączniki są bardziej powszechne) chociażby w lepszych modelach kierownic czy innych kontrolerach gier. Wiązka światła przechodzi w nich przez niewielkie otwory i tak aktywowany jest sygnał.
This is the Razer Viper | Absolute Control
Dzięki temu znika potrzeba opóźnionego wykrywania, a samo światło nie potrzebuje ułamka sekundy, jak to jest przy dociskaniu elementów przełącznika (oczywiście prędkość światła mimo ogromu nie jest nieskończona, ale na takim dystansie to w zasadzie pomijalny czas). Optyczne konstrukcje firmy Razer mają wytrzymałość do 70 milionów kliknięć.
Sensor 5G, lekka waga i kabel Speedflex
Sercem myszy jest sensor optyczny 5G o rozdzielczości 16000 PPI (czułość można indywidualnie ustawić, do wyboru sześć trybów). Jego precyzja wynosi 99,4%, a akceptowalne przyspieszenie kształtuje się na poziomie do 450 IPS (akceleracja 50G). Razer Viper jest najlżejszą z przewodowych konstrukcji marki (tylko 69 g). To zasługa szkieletowej skorupy. Ważną dla ergonomii kwestią jest fakt, że Viper został zaprojektowany zarówno dla leworęcznych jak i praworęcznych graczy.
Ciekawym dodatkiem jest też kabel Speedflex. Producent zapewnia, że przewód nie będzie przypadkowo zaczepiał się, ani nie będzie stanowić oporu przy ruchach myszką. Na powierzchni gryzonia znalazło się miejsce dla ośmiu programowalnych przycisków i rolki. Tak jak w przypadku innych kontrolerów firmy Razer, Viper współpracuje z oprogramowaniem Razer Synapse 3. To dzięki niemu chociażby zmienimy przypisanie przycisków i dodamy do nich komendy makro. Myszka ma na swoim pokładzie wbudowaną pamięć, która przechowa nasze ustawienia.
Sprzęt powinien już być dostępny do kupienia na stronach Razera i wkrótce w sklepach z asortymentem komputerowym. Jego sugerowana cena wynosi 89,99 Euro.