Roaming w UE i Fair Use: kiedy naruszamy zasady uczciwego korzystania?

15 czerwca zaczynają obowiązywać nowe zasady dotyczące roamingu w krajach Unii Europejskiej, Norwegii, Księstwie Lichtensteinu i Islandii. Wcześniej prezentowaliśmy już zaktualizowane cenniki polskich operatorów. Nie można jednak zapominać, że ich obowiązywanie nie jest bezwarunkowe. Konieczne jest bowiem przestrzeganie zasad Fair Use.

Roaming w UE i Fair Use: kiedy naruszamy zasady uczciwego korzystania?

15.05.2017 20:18

Co to jest Fair Use?

Fair Use to obowiązujące korzystających z roamingu zasady, które mają zapobiec nadużyciom. Gdyby nie one, możliwy byłby na przykład scenariusz, w którym użytkownik z kraju, w którym stawki za minutę połączenia są wyższe, korzystałby na co dzień z operatora z kraju, gdzie stawki są niższe. Na przykład polski Orange w ogóle zrezygnował z naliczania dodatkowych stawek, przez co np. mieszkaniec Niemiec, gdzie stawki są hipotetycznie wyższe, mógłby na co dzień w swoim kraju korzystać z usług polskiego operatora. I płacić mniej.

Jakie są zasady Fair Use?

Jak możemy przeczytać w wydanym przez Komisję Europejską informatorze, nadrzędną i najbardziej ogólną zasadą jest to, jak długo korzysta się z roamingu. Reguły Fair Use zostaną naruszone, jeśli użytkownik więcej czasu spędza za granicą, korzystając z usług rodzimego operatora, niż we własnym kraju.

To jednak nie jedyne czynniki. Naruszeniem Fair Use może być także sytuacja, w której karta SIM, wykorzystywana głównie do roamingu pozostaje przez dłuższy czas nieaktywna. Unia Europejska zabezpieczyła się też przed wykorzystaniem wielu kart SIM – operator może uznać za naruszenie FU wykorzystanie w roamingu wielu kart (także w różnych urządzeniach) zarejestrowanych na jednego użytkownika.

Co, jeśli naruszę Fair Use?

Jeśli operator uzna, że użytkownik narusza Fair Use, to w pierwszej kolejności ma go obowiązek o tym poinformować, jednak tylko na podstawie analizy 4-miesięcznej aktywności. Dopiero po takim czasie w ogóle możliwe jest określenie, czy użytkownik nadużywa nowego roamingu w UE. Jeśli tak, to operator nawiąże kontakt z użytkownikiem w celu wyjaśnienia sytuacji w ciągu maksymalnie 14 dni.

Jeśli użytkownik nadal częściej będzie wykorzystywał numer za granicą, niż w swoim kraju, to nałożone zostaną na niego dodatkowe opłaty w wysokości maksymalnie 3,2 eurocentów za minutę połączenia i 1 eurocenta za SMS-a. Maksymalna dodatkowa opłata za transmisję danych wyniesie 7,7 euro i będzie się zmniejszała z każdym rokiem obowiązywania nowych zasad, aż do 2,5 euro za gigabajt w styczniu 2022 roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)