Robolinux: łatwa migracja z Windows XP na Linuksa, realna ochrona XP przed zagrożeniami
Zakończenie cyklu życia Windows XP jest wielką szansą dlaLinuksa na desktopie. 11% spośród 641 amerykańskich i europejskichfirm, ankietowanych na początku tego roku przez Tech Pro Researchzadeklarowało, że po 8 kwietnia na swoich komputerach zainstalujelinuksowy system operacyjny (37% zdecydowało się zostać z XP, 38%przejść na Windows 7, 5% przejść na Windows 8). Migracja z XP naLinuksa nie jest jednak sprawą ani łatwą, ani przyjemną. Byproces ten uprościć i do minimum ograniczyć ryzyko związane zniekompatybilnością oprogramowania, powstał RoboLinux.
O Robolinuksie w ostatnich miesiącach coraz głośniej, i nie bezpowodu. Zbudowany na bazie Debiana system operacyjny, ze środowiskiemgraficznym GNOME3 (ale działającym w trybie klasycznego desktopu),już od początku wyróżniał się dobrze dobranym zbiorempreinstalowanych aplikacji i wygodną dla niewtajemniczonych wLinuksa instalacją niewolnych narzędzi, takich jak Google Earth czySkype. Twórcy distro zapewniają, że uzyskanie działającegosystemu, z obsługą Wi-Fi, grafiki 3D czy wydruku zajmuje najwyżej20 minut i nie wymaga umiejętności korzystania z konsoli.
Póki co nie brzmi to źle, ale dystrybucji stawiających sobiepodobne cele, na czele z ogromnie popularnymi Ubuntu i Mintem, jesttrochę. Ciekawostką było ścisłe zintegrowanie systemu zhiperwizorem VirtualBox. Kilkoma kliknięciami można byłoprzygotować maszynę wirtualną z Windows XP czy Windows 7, byuruchamiać w niej niedostępne dla Linuksa oprogramowanie. To teżjednak nie jest jeszcze niczym szczególnym – VirtualBoksa możnazainstalować w każdej innej dystrybucji, a instalacja Windows wmaszynie wirtualnej nie jest szczególnie trudna. Warta uwagi jestjednak wygoda pracy z wirtualnym Windows.
Świeża instalacja systemu jest bowiem duplikowana i wgrywana naukrytą partycję, z której w razie problemów – np. wirusowejinfekcji – można odtworzyć partycję roboczą. Dane i dokumentyprzechowywane są w oddzielnym, zabezpieczonym folderze, więcodtworzenie partycji nie oznacza ich utraty. Zdaniem twórcówRobolinuksa pozwala to na korzystanie z XP i jego oprogramowania wbezpieczny dla użytkownika sposób. Przekonują o tym m.in. zapomocą nagrania, na którym można zobaczyć, jak szybko wRobolinuksie można poradzić sobie z infekcją polimorficznymiwirusami, które zaatakowały XP.
The Robolinux Mega Virus Challenge
Najnowsza wersja Robolinuksa, oznaczona numerem 7.5.2, przyniosidodatkowo coś, co zupełnie zmienia postać rzeczy dla tych, którzykorzystają z Windows XP, a chcieliby bez większego wysiłku zmienićsystem operacyjny. W systemie pojawiło się narzędzie o nazwie C:Drive to VM Support Package, które pozwala na przekształceniefizycznego dysku C: z Windows i jego oprogramowaniem w obraz dyskudla maszyny wirtualnej w formacie VDI, który następnie może zostaćuruchomiony pod kontrolą VirtualBoksa. Działa on nie tylko wRobolinuksie, ale też w innych dystrybucjach Linuksa, można gopobrać jako pakiet .deb lub .rpm dla Minta, Ubuntu i openSUSE.
Pliki ISO z najnowszą wersją Robolinuksa (w odmianach 32- i64-bitowych) można pobrać ze stronyprojektu na Sourceforge.net. Dystrybucja wydaje się solidnieprzygotowana i powinna spodobać się wszystkim tym, którzy szukająbezpiecznego sposobu na korzystanie z XP. W lutym tego rokuwyróżniono ją tytułem projektu tygodnia.