Rosyjscy hakerzy zaatakowali Polskę. Uderzyli w giełdę i banki
Prorosyjska grupa hakerów NoName057(16) zaatakowała strony polskich instytucji. W wyniku ataku DDoS pojawiły się problemy z działaniem stron internetowych Giełdy Papierów Wartościowych, kilku banków oraz usługi Profil Zaufany.
Wojna ma wymiar działań hybrydowych, a prorosyjscy hakerzy coraz częściej atakują systemy informatyczne w naszym kraju. Jak informuje serwis CyberNews, w ubiegły poniedziałek celem ataku grupy NoName057(16) miały paść strony internetowe Giełdy Papierów Wartościowych, kilku popularnych banków oraz Profilu Zaufanego.
Rosyjscy hakerzy atakują Polskę
Pierwszym celem ataku miała być Giełda Papierów Wartościowych. Grupa przeprowadziła atak DDoS (Distributed Denial of Service) na stronę instytucji - zalanie adresu ogromną ilością zapytań, spowodowało problemy z działaniem strony internetowej, przez co przez pewien czas była ona niedostępna (obecnie już funkcjonuje normalnie).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Test roweru elektrycznego KTM Macina Cross 710
Grupa NoName potwierdziła atak na swoim profilu w serwisie Telegram, gdzie opublikowała następujący komunikat:
"Bezsensownych rusofobicznych nastrojów polskich władz, rozdzielających budżet w dziwnych proporcjach, gdzie większy procent środków polskich podatników trafia prosto do kieszeni Bandery, nie mogą już znieść nawet sami Polacy. Aby wyrazić nasze wsparcie dla wszystkich uczciwych obywateli Polski, którzy sprzeciwiają się tonącym w rusofobii władzom swojego kraju, nasze wyrzutnie rakiet DDoS są dziś wycelowane w polskie cele: Giełda Papierów Wartościowych, Warszawska Giełda Papierów Wartościowych"
Potwierdzeniem ataku miały byś raporty dotyczące niedziałających usług Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Drugi z opublikowanych raportów prowadził jednak do zupełnie innej spółki, która nie jest powiązana z Giełdą Papierów Wartościowych.
Na tym jednak się nie skończyło, bo niedługo później grupa miała zaatakować strony banków - problemy z działaniem miał mieć PKO SA, Raiffeisen, Plus Bank, Credit Agricole, BNP Paribas. Hakerzy potwierdzili również atak na usługę Profil Zaufany.
Eksperci z Check Point Software wskazują, że przeprowadzane od kilku tygodni ataki na kraje wspierające Ukrainę są częścią większej kampanii, która w swoim zamiarze ma nie tylko sianie strachu, ale również dezinformacji.
Hakerzy powiązani z Rosją rzeczywiście stanowią zagrożenie dla polskich instytucji. Z naszych obserwacji wynika, że począwszy od IV kwartału 2022 r. liczba cyberataków na Ukrainę spadła, natomiast wzrosła w krajach sojuszniczych, takich jak Polska, Estonia czy Dania – wyjaśniał w marcu polskim mediom Sergeyey Shykevich, szef działu wywiadu zagrożeń w firmie Check Point Software Technologies
Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl