Rzut oka na Casio EQB‑1100 w limitowanej edycji Alpha Tauri: nie tylko dla fanów F1
Niedawno testowałem model Casio EQB-1100 z modułem bluetooth, który łączył w sobie tradycyjny wygląd z duchem nowoczesności. Niewiele funkcji, ale wszystko zamknięte w bardzo klasycznej obudowie. Miałem również możliwość poznać bliżej limitowaną edycję Scuderia AlphaTauri o oznaczeniu EQB-1100AT-2A. Czym się charakteryzuje? [img=20210122_212424] Casio EQB-1100AT w limitowanej edycji Alpha Tauri zawiera biało-granatowe kolory zespołu wyścigowego. Logo zespołu Scuderia AlphaTauri widnieje na przedniej i tylnej okładce tego modelu, a także na zapięciu klamry EQB-1100AT. Poza tym opisywany model ma ośmiokątną ramkę z włókna węglowego i jest oparty na nowym smukłym modelu Smartphone Link na baterie słoneczne. Wysokowydajny chronograf, łącze Smartphone Link i system zasilania Tough Solar, a to wszystko zamknięte w smukłej kopercie o grubości 9,6 mm.
Jak działa system solarny w Casio EQB-1100AT?
Zegarek został wyposażony w mechanizm solarny, który czerpie energię ze światła i przetwarza ją na energię elektryczną. Zasada działania i budowy jest dość prosta. Pod tarczą zegarka producent umieszcza niewielkie panele słoneczne, które pobierają energię np. ze słońca (i nie tylko), a następnie przetwarzają ją na energię elektryczną niezbędną do zasilania zegarka. Energia ta trafia do tradycyjnego mechanizmu kwarcowego – zasila kryształ, który drga w odpowiedniej częstotliwości, by w końcu osiągnąć wartość 1Hz. W praktyce mechanizm solarny w zegarku daje ogromną dokładność, bez ryzyka opóźnień czy spieszenia się czasomierza.
Zegarek pobiera energię zawsze, gdy jest wystawiony na światło np. na promienie słoneczne. Energia jest wykorzystywana do zasilania mechanizmu, a jej nadmiar jest magazynowany we wbudowanej baterii, więc po zmroku lub gdy jest pochmurno, mechanizm zegarka czerpie energię właśnie z baterii. Niektóre mechanizmy solarne są w stanie odzyskiwać energię również ze światła sztucznego, choć oczywiście w mniejszym stopniu. Teoretycznie raz naładowany zegarek z mechanizmem solarnym może działać nieprzerwanie do 6 miesięcy, nawet w totalnych ciemnościach. Wystarczy regularnie kłaść zegarek w nasłonecznionym miejscu np. na parapecie, aby całkowicie zapomnieć o konieczności wymiany baterii. Ogniwa słoneczne znajdują się bezpośrednio pod tarczą, która przepuszcza światło bez względu na barwę.
Bluetooth i przydatne funkcje
W zegarku zastosowano moduł Bluetooth, który nieco rozszerza funkcjonalność zegarka i pozwala na łączenie go ze smartfonem. Podstawą jest synchronizacja ze smartfonem, dzięki której możemy zdalnie ustawić godzinę w zegarku wg. czasu z Internetu. To gwarancja, że godzina na zegarku zawsze będzie się zgadzała z tą na smartfonie. Bardzo przydatna jest także funkcja „zgubiony telefon”, dzięki której w przypadku zgubienia telefonu w mieszkaniu, wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk w zegarku, który uruchomi w smartfonie sygnał dźwiękowy.
Podsumowanie
Casio EQB-1100 w limitowanej edycji Alpha Tauri to bez wątpienia gratka dla kolekcjonerów, a nie dla miłośników gadżetów. Ten model kosztuje około 2250 złotych, a więc przewyższa cenę wielu topowych smartwatchy. Ale jeśli ktoś chce mieć model wyjątkowy, ta propozycja może mu się spodobać!