Santander Bank podał zasady. Dotyczą wszystkich klientów

Santander Bank Polska apeluje do klientów, by stosowali się przynajmniej do kilku zasad bezpieczeństwa, które pomogą ochronić środki na koncie przed typowymi atakami. Kluczowe jest między innymi zadbanie o bezpieczeństwo procesu logowania - choćby poprzez regularną zmianę hasła.

Santander Bank Polska podał cztery zasady bezpieczeństwa
Santander Bank Polska podał cztery zasady bezpieczeństwa
Źródło zdjęć: © GETTY | Bloomberg
Oskar Ziomek

20.11.2024 11:11

Santander Bank podał kilka podstawowych zasad, których przestrzeganie przez klientów powinno pomóc uniknąć podstawowych ataków realizowanych regularnie przez oszustów. Bankowcy zwracają na starcie uwagę na konieczność korzystania z uwierzytelniania dwuskładnikowego podczas logowania. Dzięki temu użytkownik może mieć w zasadzie pewność, że na jego konto nie włamie się osoba trzecia - nawet jeśli pozna login i hasło na przykład w wyniku wycieku danych do sieci.

Kolejne zalecenie Santandera to częsta zmiana hasła. Ta zasada w praktyce łączy się kontekstowo z poprzednią. Regularna zmiana kombinacji znaków zabezpieczającej konto ma bowiem prowadzić do zablokowania logowania przez oszusta, który wejdzie w posiadanie prawdziwych danych logowania, ale na przykład sprzed pół roku.

Użytkownik często zmieniający hasła zablokuje w ten sposób dostęp do konta, bo w danej chwili hasło jest już inne, dzięki stosunkowo niedawnej zmianie. Nie należy przy tym zapominać o tworzeniu dostatecznie długich kombinacji składających się z symboli, cyfr, wielkich i małych liter, co wydłuża ewentualne maszynowe próby złamania hasła metodą brute force przez atakujących.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Santander Bank Polska radzi również, by unikać niezabezpieczonych sieci Wi-Fi (co teoretycznie może prowadzić do przejęcia wpisywanych danych logowania przez atakującego podłączonego do tego samego punktu dostępowego) i wreszcie na bieżąco śledzić informacje o cyberbezpieczeństwie. Tylko w ten sposób można być na bieżąco z wszystkimi wariantami ataków, a warto pamiętać, że oszuści nie dają za wygraną i regularnie tworzą nowe scenariusze wiarygodnie brzmiących kampanii phishingowych.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)