Senat USA przesłucha Apple, Google i Facebooka
Sądowa Podkomisja do Spraw Ochrony Prywatności, Technologii i Prawa wyznaczyła termin drugiego przesłuchania w sprawie ochrony prywatności, a w szczególności ochrony danych o lokacji użytkownika. Obok Apple i Google przed komisją stanie również Facebook.
17.05.2011 | aktual.: 17.05.2011 16:35
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Podkomisja ustaliła termin przesłuchania na czwartek, 19 maja 2011. Drugie przesłuchanie reprezentantów firm ma skupić się na ochronie prywatności w świecie urządzeń mobilnych. Wezwani na przesłuchanie odpowiedzą na pytania o jakości i sposobie udzielania użytkownikom informacji o przechowywaniu, przesyłaniu i udostępnianiu danych o ich lokacji. Poza pracownikami Facebooka, Apple'a i Google'a i Federalnej Komisji Handlu zeznawać będą dyrektor wykonawczy Association for Competitive Technology oraz COO Common Sense Media. Tym razem zabraknie reprezentantów Microsoftu oraz Departamentu Sprawiedliwości.
Podczas posiedzenia komisji, które miało miejsce 10 maja, pracownicy Departamentu Sprawiedliwości przedstawili propozycję zmiany prawa, która wymagałaby od operatorów sieci komórkowych zbierania danych o ich klientach. Temat prawdopodobnie będzie kontynuowany na czwartkowym posiedzeniu, obok kwestii zbierania danych przez Apple i podobnych praktyk firmy Google.
Facebook, który jest nową postacią w tym dochodzeniu, będzie prawdopodobnie odpowiadał na pytania dotyczące funkcji Places. Places pozwala użytkownikom portalu poinformować znajomych o tym, że znajdują się w restauracji, kinie czy centrum handlowym, i z kim się tam udali. Wszystko wykonać można z poziomu aplikacji na telefonie, zatem w zgodzie z tematem posiedzenia. Dane o lokacji użytkowników są cennym towarem na Facebooku, gdyż dzięki nim możliwe jest dostarczanie odpowiednich reklam i informacji o promocjach w pobliżu odwiedzanych przez użytkownika miejsc. Poza tym obsługa Facebooka, a nawet synchronizacja kontaktów z portalem, są wbudowane w wiele systemów dla urządzeń mobilnych i możliwe, że podkomisja zechce przyjrzeć się również tym praktykom.