Serwery coraz bardziej energochłonne. W planach procesory o TDP 600W

W sieci pojawiły się przecieki dotyczące planów wydawniczych nowych procesorów i układów graficznych dla serwerów. W najbliższych latach czeka nas spory wzrost wydajności, ale przy okazji też zwiększenie zapotrzebowania na energię elektryczną.

Procesor
Procesor
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Gorodenkoff Productions OU
Paweł Maziarz

W ostatnim czasie obserwujemy zaciętą walkę nie tylko na rynku komputerów stacjonarnych, ale też w segmencie profesjonalnym – mowa tutaj o serwerach, centrach danych, ale też superkomputerach. Producenci serwują nam coraz wydajniejsze sprzęty, które biją coraz to kolejne rekordy wydajności.

Wygląda jednak na to, że, wraz ze wzrostem wydajności, producenci będą także zwiększać zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Serwery coraz bardziej energochłonne

W sieci pojawił się slajd z prezentacji firmy Gigabyte, który przedstawia pobór energii elektrycznej w kolejnych generacjach procesorów i układów graficznych dla serwerów (planowanych na lata 2024 - 2025). Niestety nie ujawniono tutaj ani oznaczeń, ani też specyfikacji jednostek.

Pobór mocy kolejnych generacji procesorów i układów graficznych.
Pobór mocy kolejnych generacji procesorów i układów graficznych.© Twitter @ HXL | HXL

Już teraz niczym nadzwyczajnym są procesory dla serwerów o poborze mocy na poziomie 350 – 400 W. Jeśli wierzyć przeciekom, kolejna generacja procesorów Intela ma cechować się poborem mocy na poziomie 500 W. W przypadku układów AMD współczynnik ten ma być jeszcze wyższy - mówi się nawet o 600 W.

Podobnie ma to wyglądać w przypadku układów graficznych. Obecne konstrukcje Nvidii (SXM4) i AMD (OAM) cechują się poborem mocy na poziomie 500 – 560 W, ale Nvidia podobno planuje układy dochodzące do 700 W (już typu SXM5). Co więcej, chip Grace Hopper (połączenie CPU i GPU) ma cechować się poborem energii elektrycznej na poziomie 1000 W.

Informacja wydaje się zaskakująca, ale dla osób "siedzących" w branży nie powinna być niczym szokującym. Serwis HPC Guru wskazuje, że już od dłuższego czasu podejrzewano, że w najbliższych latach nastąpi tutaj znaczący wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną.

Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
sprzętprocesorykarty graficzne
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)