Serwis mObywatela. Aplikacja będzie chwilowo niedostępna

Aplikacja mObywatel w Google Play
Aplikacja mObywatel w Google Play
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

24.07.2024 08:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Aplikacja mObywatel będzie tymczasowo niedostępna dla użytkowników. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało bowiem prace serwisowe w godzinach wieczornych 25 lipca, w wyniku których z mObywatela przez pół godziny po prostu nie uda się skorzystać - w tym wyświetlać cyfrowych dokumentów.

Aplikacja mObywatel będzie niedostępna 25 lipca (w czwartek) przez pół godziny od 22:00 do 22:30. W tym czasie najpewniej nie uda się do niej po prostu zalogować, toteż użytkownicy nie będą mogli posługiwać się cyfrowymi dokumentami, zastrzegać PESEL-u czy sprawdzać punktów karnych. Chociaż wieczorne godziny przeprowadzenia prac technicznych przy mObywatelu powinny sprawić, że będzie to problem tylko dla niewielkiej części osób, warto w tym czasie mieć przy sobie fizyczne dokumenty.

Z komunikatu Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że prace będą dotyczyć aplikacji mObywatel 2.0. Pod tą samą nazwą w sieci funkcjonuje również serwis webowy i trudno w tym momencie jednoznacznie stwierdzić, czy on również nie będzie działać w wymienionych godzinach. Nawet, gdyby działał, nie rozwiązuje to ewentualnego problemu z brakiem możliwości posługiwania się cyfrową wersją dowodu osobistego czy prawa jazdy będąc poza domem i chcąc skorzystać z telefonu.

W kontekście mObywatela w telefonie, warto pamiętać o zapisaniu w bezpiecznym miejscu (poza smartfonem) numeru kontaktowego do administratorów aplikacji. Okaże się niezbędny w przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia. Dzwoniąc pod podany numer, poszkodowany może bowiem poprosić o zdalne zablokowanie aplikacji w telefonie, dzięki czemu jego nowy "właściciel" nie będzie w stanie posłużyć się mObywatelem nawet w przypadku złamania zabezpieczeń logowania, a tym samym wykorzystać dokumentów poszkodowanego i posłużyć się jego tożsamością.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (47)
Zobacz także