Sieci teleinformatyczne. Infrastruktura łączności dla społeczeństwa
Żyjemy w sieci. Smartfony sprawiły, że przyzwyczailiśmy się do ciągłej łączności ze światem. Konsekwencje takiego stylu życia mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne. Łatwość komunikacji i dostęp do informacji, czy furtka dla przestępców? O tym, jak wykorzystane będą sieci, decydujemy my sami.
Sieci teleinformatyczne stanowią podstawę funkcjonowania przedsiębiorstw. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu o posiadaniu sieci w domu mogliśmy pomarzyć. W tej chwili własną siecią dysponują nie tylko duże i małe firmy, ale nawet poszczególne mieszkania, a dzięki łączności bezprzewodowej cały czas możemy być podłączeni do sieci globalnej, czyli internetu.
Najczęściej mamy do czynienia z sieciami bezprzewodowymi, czyli sieciami komórkowymi, które działają w oparciu o stacje bazowe. Możemy dzięki nim korzystać z internetu mobilnego. Oprócz tego bardzo często korzystamy z bezprzewodowej łączności Wi-Fi, która umożliwia łączność z internetem przy wykorzystaniu routera.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do budowy sieci teleinformatycznych można jednak wykorzystywać też technologię przewodową. Mogą być one oparte o przewody miedziane, jak na przykład technologia DSL, którą internet mógł być rozprowadzany do budynków. Techniką budowy lokalnych sieci jest Ethernet. Wykorzystuje się do niej przewód sygnałowy nazywany powszechnie skrętką.
Światłowód – szybko i bezpiecznie
Do szybkiej transmisji danych można wykorzystać też włókno szklane w formie światłowodu. Wykorzystanie tej technologii pozwala na osiąganie transferu danych do 3 Tb/s, jeśli medium transmisyjnym jest fala świetlna i do 74 Tb/s, gdy jako medium wykorzystywane jest powietrze. Ze względu na fakt, że światłowody nie emitują zewnętrznego pola elektromagnetycznego, podsłuchanie transmisji jest trudne i kosztowne, a w dodatku taki rodzaj przewodów jest odporny na zewnętrzne zakłócenia elektromagnetyczne.
Sieci zmieniły społeczeństwo
Fakt, że sieci teleinformatyczne występują aktualnie niemal wszędzie, znacząco wpłynął na sposób funkcjonowania społeczeństwa. Posiadamy błyskawiczny dostęp do niemal dowolnych informacji. Encyklopedie stały się reliktami przeszłości, a pytanie przechodniów o trasę jest zbędne – w końcu każdy z nas ma nawigację.
Dzięki rozwojowi infrastruktury sieciowej firmy mogą zatrudniać pracowników z całego świata. Praca zdalna stała się standardem, dającym poczucie elastyczności zarówno pracodawcy, jak i pracownikom.
Powszechny dostęp do sieci może redukować poczucie samotności. W internecie istnieje wiele społeczności, w ramach których zrzeszają się ludzie o podobnych pasjach. Mogą oni wymieniać się doświadczeniami i poznawać się niezależnie od tego, jak duża odległość dzieli ich w rzeczywistości.
Zagrożenia płynące z powszechnego dostępu do sieci
Przeniesie części życia do sieci ma też swoje negatywne konsekwencje. Pierwszą z nich jest ryzyko uzależnienia od cyfrowego życia, z którym nie jest łatwo walczyć. Kolejną sprawą jest cyberbezpieczeństwo. Im większą rolę odgrywa infrastruktura sieciowa, tym większe szkody może przynieść złamanie zabezpieczeń przez oszustów i przejęcie przez nich istotnych danych lub manipulowanie działaniem sieci.
Skalę zagrożenia można sobie uświadomić na przykładzie pojazdów autonomicznych. Udany atak hakerski na sieć, w ramach której samochody takie się komunikują, mógłby poskutkować wywołaniem katastrofy w ruchu lądowym. Nie dziwi więc, że coraz więcej przedsiębiorstw inwestuje w cyberbezpieczeństwo, a kompetencje w tej dziedzinie są coraz bardziej cenione na rynku.
Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl