Simplenote to niewielka aplikacja do tworzenia notatek stworzona przez ten sam zespół, dzięki któremu można z urządzeń mobilnych korzystać z systemu Wordpress. Dzięki niej możemy szybko zapisać listy zadań, listy zakupów do zrobienia, nasze własne pomysły lub po prostu notatki dotyczące istotnych informacji. Oprócz systemu Android dostępna jest ona również na urządzeniach korzystających z innych systemów (iOS, Mac, Kindle), w efekcie czego możliwe jest synchronizowanie zapisków między nimi.
Już od pierwszego kontaktu z aplikacją rzuca się w oczy to, na co postawili jej autorzy – prostota obsługi. Główne okno przedstawia wszystkie dodane do tej pory przez użytkownika notatki, umożliwia także rozpoczęcie wyszukiwania w nich, dodanie nowej notatki i przejście do ustawień. Same notatki również są maksymalnie uproszczone, zawierają bowiem jedynie czysty tekst, bez możliwości używania opcji formatowania tekstu, nie mówiąc już o obrazkach czy np. tabelach. Aplikacja pozwala za to na oznaczanie ich wieloma tagami jednocześnie, co ma ułatwić kategoryzację notatek i ich późniejsze wyszukiwanie. W przeciwieństwie do sztywnych, pojedynczych kategorii, tagi pozwalają na umieszczenie notatki w wielu sekcjach jednocześnie. Wysuwany z lewej strony głównego okna panel pozwala na szybkie przeglądanie wszystkich tagów, a także sprawdzenie zawartości kosza z notatkami. Użytkownik w każdej chwili może zarządzać tak tagami jak i pojedynczymi notatkami: edytować je lub też usuwać. Najważniejsze z notatek mogą być przypisane, aby znajdowały się zawsze na samej górze ich listy.
Simplenote integruje się z systemowym mechanizmem udostępniania, a więc wszystkie notatki mogą być łatwo przekazywane do innych aplikacji. Ustawienia aplikacji są wbrew pozorom dosyć rozbudowane. Choć nie znajdziemy tu opcji od formatowania, to możemy zmienić sposób sortowania (data modyfikacji, data utworzenia lub sortowanie alfabetyczne), a także zablokować dostęp do aplikacji przy pomocy czterocyfrowego kodu zabezpieczającego. Aplikacja jest udostępniania zupełnie za darmo, dostęp do notatek możemy uzyskać także z poziomu jej webowego interfejsu. Niestety nie posiada ona interfejsu w języku polskim, choć ze względu na niesamowitą prostotę nie powinien to być problem dla większości użytkowników.