SketchUp Make – projektowanie za darmo i po polsku

Planujesz przemeblowanie? Chcesz zaprojektować ogród albo zabawkę? Pomoże w tym intuicyjny i przetłumaczony na język polski program SketchUp, dostępny także za darmo do zastosowań domowych i nauki.

SketchUp Make – projektowanie za darmo i po polsku

04.12.2015 | aktual.: 04.12.2015 17:50

SketchUp jest relatywnie łatwy do opanowania, zwłaszcza jeśli porównamy go do innych programów do projektowania w trzech wymiarach. Tworzenie w nim projektów czy modeli nie wymaga szczególnego przygotowania, dzięki czemu program świetnie nadaje się do nauki. Producent udostępnił serię wideoporadników na swoim kanale na YouTube.

Obraz

Dostęp do bogatej biblioteki gotowych modeli, stworzonych przez firmy trzecie lub innych użytkowników (między innymi na potrzeby Map Google), dodatkowo ułatwia pracę. Wiele z nich to wizualizacje prawdziwych produktów, dostarczone przez ich producentów. Przy projektowaniu domu można więc sięgnąć po dokładne odwzorowanie sprzętu AGD do kuchni czy armatury łazienkowej.

W programie SketchUp można zaprojektować przedmioty, mechanizmy, plany układu mebli w pokoju, ogrody czy zaplanować zabudowę przestrzeni – czy to na potrzeby świata rzeczywistego, czy gier. Do dyspozycji mamy takie narzędzia, jak kształty, linie, łuki oraz możliwość rysowania odręcznego, a także możliwość wyciągania linii, by szybko tworzyć bryły. Narzędzia przypominają to, co znajdziemy w wielu programach CAD, ale są bardziej intuicyjne.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Po zakończeniu rysowania i układania modeli można przygotować dokumentację techniczną w module LayOut, gdzie dodamy etykiety, miary i opisy oraz przygotujemy dokument do druku na konkretnym formacie papieru. Możliwości programu można rozszerzać z pomocą licznych wtyczek, także dostępnych za darmo. Znajdziemy tu dodatki modyfikujące możliwości renderowania, dodające możliwość drukowania 3D, importu i eksportu w określonych formatach, animacji i wiele innych.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

SketchUp ma już piętnaście lat i w tym czasie dwukrotnie zmieniał właściciela. Od 2012 roku należy do firmy Trimble Navigation, która wydaje go w dwóch wersjach:

Obie dostępne są dla Windowsa i OS X. Znajdziecie je w naszym katalogu programów. Wersja dla Windowsa została przetłumaczona na język polski przez polskiego dystrybutora, firmę ProGrupa, zajmującą się także dostarczaniem modeli dla SketchUpa.

Poza licencją, programy w wersjach Make i Pro różnią się też możliwościami, choć na pierwszy rzut oka tego nie zauważymy. W darmowej wersji Make nie otworzymy wielu formatów plików, w tym branżowych (DWG, DXF), nie przygotujemy zaawansowanej dokumentacji i prezentacji i możemy drukować tylko pojedyncze widoki modeli. W obu programach możemy oczywiście korzystać z wtyczek i modeli z ogromnego katalogu, importować zdjęcia lotnicze z Google Earth, eksportować modele (KMZ i DAE, inne formaty obsługuje tylko wersja Pro) oraz obrazy (JPEG, TIFF, PNG). SketchUp Pro pozwala także eksportować pliki wektorowe (PDF, EPS, EPIX). Do licencji na wersję Pro dołączone jest także mailowe wsparcie techniczne.

Obraz

Świeżo wydana wersje 2016 obu programów zostały przystosowane do pracy na OS X El Capitan i Windowsie 10. Silnik zależności umożliwia szybsze i bardziej precyzyjne rysowanie, podpowiadając gdzie zakończyć linię lub umożliwiając wymuszenie rysowania linii równoległych. Program będzie ponadto rozpoznawał punkty charakterystyczne dla płaszczyzn przekroju, nawet kiedy będą one ukryte. Kolejne narzędzia, jak kątomierz, obracanie, rysowania łuku, koła, prostokąta czy wieloboku, mają możliwość blokowania kierunku przy rysowaniu. Wystarczy wcisnąć wybraną strzałkę na klawiaturze. Rysowanie u umieszczanie łuków i kół jest też bardziej precyzyjne dzięki możliwości zmiany liczby sekmentów w tych elementach, zaś u dołu okna pokażą się podpowiedzi, które pomogą nadać figurom i bryłom odpowiedni kształt.

What's New in SketchUp 2016

W nowej wersji znalazła się także integracja z platformą Trimble Connect, która umożliwia wymianę danych między użytkownikami w różnych częściach świata. Modele pochodzące z bazy 3D Warehouse mogą być wykorzystane jako obiekty referencyjne, co oznacza, że zmiany będą wprowadzane do każdej instancji modelu w projekcie. Na koniec warto wspomnieć o nowych teksturach w bibliotece i ulepszonym eksporcie do formatu PDF.

Darmowy SketchUp Make, przeznaczony do zadań domowych i edukacyjnych, znajduje się w naszym katalogu programów dla Windowsa (po polsku) i OS X. Jeśli chcecie przetestować bardziej zaawansowane funkcje, możecie sięgnąć po wersję próbną SketchUp Pro (tylko po angielsku).

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)