Sklep Google Play: 18 szkodliwych aplikacji do usunięcia
Sklep Google Play po raz kolejny oferował użytkownikom Androida zainfekowane aplikacje – zwracają uwagę eksperci z SecneurX. Tym razem lista programów do usunięcia zawiera 18 pozycji. Warto sprawdzić, czy któraś aplikacja nie znajduje się w telefonie, a jeśli tak – odinstalować ją.
22.06.2022 | aktual.: 22.06.2022 14:49
W sklepie Google Play z aplikacjami na Androida regularnie pojawiają się szkodliwe programy, które omijają zabezpieczenia i są oferowane użytkownikom. Najczęstszą przyczyną jest brak szkodliwego kodu bezpośrednio w programie i późniejsze pobieranie go w formie dodatkowych paczek. Zabezpieczenia Play Protect mają wówczas znacznie utrudnione zadanie w kontekście wykrywania szkodliwych aplikacji.
Jak podaje serwis American Chronicles powołując się na dane z SecneurX, niedawno w Google Play wykryto kolejne 18 zawirusowanych aplikacji. Wszystkie na pierwszy rzut oka wydawały się jednak bezpieczne, toteż przez długi czas nie zostały dostrzeżone. W praktyce po zainstalowaniu wykradały prywatne dane użytkowników Androida, w tym loginy i hasła do bankowości, numery telefonów oraz e-maile.
Zakłada się, że dzięki takim danym oszuści mogli dodatkowo szantażować swoje ofiary. Na podobnej zasadzie działa opisywany przez nas niedawno popularny atak typu sextortion. 18 fałszywych aplikacji, które znaleziono w Google Play wypada bezzwłocznie odinstalować, jeśli znajdują się w smartfonie. Są to:
- Document Manager
- rCoin track Loan -Online loan
- Cool Caller Screen
- PSD Auth Protector
- RGB Emoji Keyboard
- Camera Translator Pro
- Fast PDF Scanner
- Air Balloon Wallpaper
- Colorful Messenger
- Thug Photo Editor
- Anime Wallpapers
- Peace SMS
- Happy Photo Collage
- Original Messenger
- Pellet Messages
- Smart Keyboard
- Special Photo Editor
- 4K Wallpapers
Podkreślamy, że nawet jeśli szkodliwe programy zostały usunięte ze sklepu Google Play z uwagi na zagrożenie, nie znikną one ze smartfonów automatycznie, jeśli zostały wcześniej zainstalowane przez użytkowników. Warto więc samodzielnie sprawdzić listę programów w telefonie i upewnić się, że żadna aplikacja o nazwie z powyższej listy nie znajduje się w pamięci.
By to zrobić, najrozsądniej jest dotrzeć do listy wszystkich programów, którą w Androidzie można znaleźć w ustawieniach. Z tego miejsca można też od razu odinstalować wybrany program.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl