Skutki darmowej aktualizacji do Windows 10: zamiast nowych PC, użytkownicy kupują licencje na stary system?

Nie tylko analitycy Gartnera uważają,że działania Microsoftu branży PC nie pomogą. Nowojorska giełdajest jeszcze bardziej pesymistycznie nastawiona – forsowaniestrategii Windows-as-a-Service i darmowe aktualizacje starszychwersji systemów do Windows 10 mogą producentom sprzętu tylkozaszkodzić. Po raz kolejny eksperci sugerują, że okazji do wzrostutrzeba szukać poza Windows i rynkiem komputerów osobistych.

Skutki darmowej aktualizacji do Windows 10: zamiast nowych PC, użytkownicy kupują licencje na stary system?

Swoje wnioski w tej kwestii przedstawił uznany dom analitycznyFBR Capital Markets. W opublikowanym wczoraj raporcie obniżonoprognozowane ceny akcji na 2015 i 2016 rok zarówno dla Intela jak iAMD, choć wciąż utrzymano rekomendacje obu producentówmikroprocesorów – lepszą jednak dla firmy z Santa Clara. NadziejąIntela ma być ograniczanie kosztów własnych, w tym redukcjazatrudnienia, jak również działania na rzecz zmniejszeniazależności od biznesu PC, zdominowanego dziś przez Microsoft.

Taką dobrze przyjętą przez giełdę decyzją niebieskich byłokupienie znanej z produkcji układów FPGA (programowalnych brameklogicznych) firmy Altera, aby wzmocnić swoją pozycję na rynkuserwerów i wyposażenia dla centrów danych, a także przejęciefirmy Recon Instruments, producenta urządzeń ubieralnych (główniesmartokularów) dla fanów sportu i ludzi pracujących wniebezpiecznych zawodach.

Zdaniem Christophera Rollanda z FBR Capital Markets, nie ma bowiemco liczyć w tym roku na polepszenie sytuacji na rynku komputerówosobistych. Do tej pory konsumenci dokonywali aktualizacji systemuoperacyjnego głównie przez zakup nowego sprzętu – znaczącewzrosty sprzedaży towarzyszyły premierom Windows przez ostatniekilkanaście lat. Darmowa aktualizacja do Windows 10 dla wszystkichużytkowników indywidualnych systemów Windows 7, Windows 8.1 i(sic!) Windows RT zaburzy ten cykl, stąd też nie ma co liczyć na 5%wzrost, o który pierwotnie prognozowano.

Jeśli konsumenci chcą już wydawać pieniądze, to wygląda nato, że kupują przede wszystkim licencje na Windows 7 i 8. Z danychprzedstawionych przez Net Applications wygląda na to, że w czerwcutego roku Windows 7 osiągnęło najwyższy w historii udział wrynku – niemal 61%. Windows 8.1 zajęło drugie miejsce na liście,z wynikiem 13,12%, dokładnie tyle samo, co Windows XP.

document.getElementById("na635714272783530000").src="http://netmarketshare.com/report.aspx?qprid=10"+String.fromCharCode(38)+"qptimeframe=M"+String.fromCharCode(38)+"qpsp=197"+String.fromCharCode(38)+"qpch=350"+String.fromCharCode(38)+"qpdt=1"+String.fromCharCode(38)+"qpct=3"+String.fromCharCode(38)+"qpcustomd=0"+String.fromCharCode(38)+"qpcid=fw139245"+String.fromCharCode(38)+"qpf=16"+String.fromCharCode(38)+"qpwidth=600"+String.fromCharCode(38)+"qpdisplay=0000"+String.fromCharCode(38)+"qpmr=10"+String.fromCharCode(38)+"site="+window.location.hostnamePowód dla tak gwałtownego wzrostu popularności „siódemki”łatwo wskazać. Ludzie szukają oszczędności, a kupienie dzisiajtaniej licencji na Windows 7 na rynku wtórnym (nawet w Polsce napopularnym serwisie aukcyjnym można Windows 7 Home Premium kupić zaniecałe 150 złotych) pozwoli niebawem uzyskać ważną licencję naWindows 10, znacznie przecież droższe. Jako że „dziesiątka”będzie miała takie same wymagania sprzętowe jak Windows 7, dlawiększości użytkowników niezainteresowanych nowymi grami zmianakomputera po prostu przestaje mieć jakikolwiek sens – i z takimiwłaśnie realiami będą musieli się w przyszłych latach zacząćliczyć producenci PC.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (113)