Smartfonowa fotografia: Camera MX robi zdjęcia przeszłości
Camera MX to aplikacja bardzo uniwersalna. Dzięki niej można robić zdjęcia, nagrywać filmy z dźwiękiem, edytować obrazy, a nawet składać własne produkcje wideo. Niedawno wydana została wersja 3 aplikacji, która wprowadziła nowy interfejs i poprawiła wiele jej funkcji.
Camera MX nie ma wielu funkcji związanych ze sterowaniem aparatem – ogranicza się do ustawienia opóźnienia, sterowania lampą błyskową i przełączanie się między kamerami urządzenia. Głębiej w ustawieniach znajdziemy kilka standardowych scenerii (stabilizacja, fajerwerki, krajobraz, impreza, selfie, plaża i tym podobne), korekcję ekspozycji, a także rozmiar zdjęcia i nagrywanego filmu.
Warto także zajrzeć do ustawień aplikacji. Tam możemy wybrać alternatywny rozmiar nagrywanego filmu i stopień kompresji JPG zapisywanych zdjęć. Można więc skorzystać z tych opcji i wybrać, czy lepiej by zdjęcia zajmowały dużo miejsca, czy miały niską jakość (trzeba przy tym przyznać, że nawet mocna kompresja w wykonaniu tej aplikacji prezentuje się bardzo dobrze). Przykładowe fragmenty 20-megapikselowych zdjęć widać poniżej:
Ponadto można ustawić tam tempo przyspieszenia filmów poklatkowych, automatyczne ustawianie jasności ekranu i dźwięki, jakie będzie wydawać aplikacja. Warto także skorzystać ze skrótu one shot, który pozwoli na ekranie domowym umieścić skrót do aplikacji, którym można ją włączyć i błyskawicznie zrobić jedno zdjęcie. Trzeba tylko pamiętać, która kamera smartfonu będzie uruchamiana domyślnie.
Bardzo ciekawą opcją, której nie znajdziemy w każdej aplikacji do robienia zdjęć, jest podróż w czasie. W tym trybie aparat rejestruje obraz ciągle i prezentuje podgląd na żywo na ekranie smartfonu. W momencie dotknięcia przycisku migawki zapisane zostaje kilka minut (długość można wybrać w ustawieniach) i spośród tych ujęć można wybrać najlepsze. To idealne rozwiązanie do fotografowania zwierząt, dynamicznych scen, dzieci czy znajomych na imprezie.
Ponadto mamy tu do dyspozycji różne efekty, nakładki i ramki, które pozwolą na stylizację zdjęcia. Wśród nich znalazł się pseudo-HDR, z którego warto skorzystać, gdy scena nie jest równo oświetlona, ale efekty nie zawsze będą zadowalające. Robienie zdjęć od razu z efektami generuje niestety niepotrzebne opóźnienia, więc warto odłożyć stylizację na później.
Aplikacja potrafi także przeglądać pliki na telefonie, pozwala zobaczyć zdjęcia na mapie i daje dostęp do podstawowych narzędzi edycji. Dzięki nim mamy możliwość łatwego poprawienia balansu bieli, jasności, kontrastu i nasycenia barw, można także zdjęcie dodatkowo wyostrzyć. W edytorze można również nałożyć na zdjęcie dodatkowy efekt, poprawić horyzont bądź kadr. W ustawieniach aplikacji można wybrać, czy zachowywane będzie tylko edytowane zdjęcie, czy także oryginał.
[join][img=S50529-150759][join][img=S50529-150709]Z poziomu aplikacji można także założyć konto w MAGIX Online Album, skąd można publikować zdjęcia w Sieci. Rejestracja daje użytkownikom dostęp do dodatkowych efektów, przycinania filmów i 500 MB przestrzeni na zdjęcia za darmo. Płatna opcja pozwala skorzystać z własnej domeny, w tym zakończonej na .photo, .photos lub .photography.
Z Camera MX warto skorzystać, jeśli chcemy mieć kontrolę nad jakością zdjęcia, ale niekoniecznie chcemy ustawiać wszystkie parametry aparatu ręcznie. Warto także zapoznać się z możliwością „fotografowania przeszłości” i edytorem. Aplikację można pobrać z naszej bazy dla systemu Android.