Smartfonowa fotografia: z Camera FV‑5 wszystko ustawisz sam
W poszukiwaniu aplikacji do robienia zdjęć, która pozwoli wszystkie parametry aparatu poustawiać samodzielnie, nie sposób nie trafić na Camera FV-5. Jej możliwości pozwalają zrobić ze smartfonu aparat, który możliwościami wcale nie zostanie w tyle za aparatami. Oczywiście aplikacja nie czyni cudów i nie naprawi niedoskonałości sprzętu, ale wiele z nich pozwoli ominąć doborem lepszych parametrów oraz możliwością kontroli jakości zapisywanych zdjęć.
Camera FV-5 to aplikacja dla profesjonalnych fotografów i już trochę znających się na rzeczy hobbystów, która daje dostęp do parametrów aparatu niedostępnych w większości aplikacji od producenta. Dzięki niej możliwości smartfonów nie odbiegają od tego, co oferują „prawdziwe” aparaty fotograficzne. Na Androidzie 5.0 pozwala zapisywać zdjęcia w formacie surowym (RAW lub DNG), na innych jako JPEG lub bezstratny PNG. Jeśli czegoś brakuje, to możliwość robienia zdjęć frontową kamerką i wyzwalania uśmiechem – z samolubek nici. Do przeglądania zdjęć i ewentualnej edycji trzeba sięgnąć po zewnętrzny program.
Aplikacja pozwala przede wszystkim łatwo kontrolować ustawienia aparatu, czyli ekspozycję wraz z kompensacją, ISO, sposób mierzenia światła (punktowy, całościowy, obszarowy) oraz balans bieli. Sposób ustawiania ostrości także można dostosować. Do wyboru mamy automatyczny, makro, dotykiem, nieskończoność, a także możliwość wykrywania twarzy i zablokowania ustawień, czyli AF-L. Dostęp do nich jest wyjątkowo łatwy. Podobnie jak ma to miejsce w bardziej zaawansowanych aparatach cyfrowych, wszystkie parametry zostaną wyświetlone na podglądzie zdjęcia.
W ustawieniach można także włączyć prezentację histogramu (kanały RGB lub luminancja) i siatkę wspomagającą kadrowanie. Wygląd pasków nakładanych na wizjer również można zmienić, to samo dotyczy dźwięków wydawanych przez aplikację.
Poza możliwością opóźnienia wyzwalania migawki można także sięgnąć po bardziej zaawansowane możliwości manipulacji czasem i bracketing (robienie serii zdjęć o różnym naświetleniu). Wbudowany interwałometr pozwala na rejestrowanie serii na potrzeby zdjęć HDR (3-7 ujęć z różną ekspozycją) oraz na potrzeby filmów poklatkowych. Nie zabrakło stabilizacji obrazu i trybu serii.
Ciekawostką jest możliwość robienia zdjęć nocnych z długim czasem otwarcia migawki. Czas można wybrać z oferowanych wartości lub ustawić samodzielnie – maksymalnie 60 sekund. Trzeba jednak mieć na uwadze, że rozdzielczość zdjęć zostanie zmniejszona do 1 lub 2 megapikseli, zależnie od modelu telefonu.
Nie oznacza to jednak, że możemy robić jasne zdjęcia w nocy, jak w zwykłym aparacie fotograficznym. Tu chodzi raczej o rejestrowanie ruchu. Nie każdy telefon zachowa się w takich warunkach prawidłowo i można spodziewać się naprawdę różnych efektów:
Ponadto w ustawieniach programu znajdziemy możliwość zmiany funkcji przypisanych przyciskom fizycznym urządzenia, ustawienia jakości zapisywanych zdjęć i wiele innych przydatnych funkcji.
Darmowa aplikacja, którą znajdziecie w naszej bazie, pozwala robić zdjęcia o maksymalnym rozmiarze 640×480 pikseli, ale można w niej przetestować wszystkie możliwości. Pełna wersja aplikacji, która pozwoli wykorzystać pełną rozdzielczość matrycy, kosztuje 12,50 zł w Google Play.