SMS od "Info0lx". Rozwiewamy wątpliwości czytelnika
Jeden z naszych czytelników otrzymał SMS z nadpisem "Info0lx" tuż po wystawieniu ogłoszenia w serwisie OLX. To typowy atak i próba wyłudzenia danych. Oszuści starają się przy tym zautomatyzować swoje działania i masowo rozsyłać fałszywe SMS-y do każdego, kto wystawi ogłoszenie.
Nie należy się przy tym obawiać, że samo otrzymanie SMS-a oznacza jakiekolwiek kłopoty. Atakujący próbują jedynie wystraszyć odbiorcę, że konieczne jest kliknięcie linku, aby doprowadzić do końca transakcję. Deklarują przy tym, że ktoś właśnie kupił produkt wystawiony w sieci - tutaj na OLX - i możliwe jest odebranie pieniędzy, które kupujący miał już przelać. To zmyślona historia, która ma zaciekawić odbiorcę SMS-a i skłonić go do machinalnego kliknięcia łącza.
W rzeczywistości żadna transakcja nie miała miejsca, a otrzymany SMS nie ma związku z oficjalną komunikacją z OLX. W praktyce można go po prostu zignorować, nie klikać hiperłącza i zależnie od preferencji - zgłosić do analizy bezpieczeństwa pod numerem 8080, a próbę wyłudzenia danych na policję. Jeśli jednak odbiorca SMS-a nie kliknął w link, nie trafił na fałszywą stronę internetową, a to dopiero na niej pojawia się formularz, z pomocą którego atakujący próbują wyłudzić dane.
Co do zasady warto pamiętać o wielu zasadach bezpieczeństwa, których przestrzeganie może pomóc uniknąć typowych ataków i zagrożeń w cyberprzestrzeni. Na co dzień wypada stosować się do następujących zasad:
- Aktualizuj oprogramowanie: Regularne aktualizacje chronią urządzenia przed lukami bezpieczeństwa.
- Używaj silnych haseł: Korzystaj z unikalnych, złożonych haseł; pomocne mogą być menedżery haseł.
- Bądź wyczulony na phishing: Unikaj klikania w podejrzane linki, zawsze weryfikuj nadawcę wiadomości.
- Chroń dane osobowe: Ograniczaj udostępnianie danych w sieci, ustaw właściwe opcje prywatności.
- Unikaj nieautoryzowanych aplikacji: Pobieraj aplikacje z oficjalnych źródeł i sprawdzaj opinie.
- Edukacja dzieci: Ucz dzieci bezpiecznego korzystania z internetu poprzez rozmowy i edukacyjne materiały.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl