SMS z OLX w tle. Nasz czytelnik ostrzega o wiadomości

Oszuści nieustannie wykorzystują wizerunek OLX w atakach phishingowych. Kolejny przykład takiej realizacji wysłał do naszej redakcji jeden z czytelników. Pan Bartek podaje, że zaraz po wystawieniu przedmiotu do sprzedaży przez jego syna na OLX, w telefonie pojawiła się krótka wiadomość SMS.

Uwaga na fałszywe SMS-y
Uwaga na fałszywe SMS-y
Źródło zdjęć: © Pixabay, dobreprogramy
Oskar Ziomek

17.04.2024 09:09

To typowa metoda działania przestępców. Analizują świeżo pojawiające się ogłoszenia sprzedażowe w serwisie OLX (najpewniej w sposób automatyczny) i kontaktują się ze sprzedawcą po uzyskaniu do niego numeru kontaktowego - który przecież jest widoczny przy ogłoszeniu. Schemat oszustwa jest od lat niezmienny. Chodzi o fałszywą informację o sprzedaży przedmiotu na OLX, aby skusić do kliknięcia linka w treści wiadomości SMS.

Tam sprzedawca, zależnie od formy oszustwa, może "zamówić kuriera" aby wysłać przedmiot, "potwierdzić transakcję" lub "odebrać środki". Żadna z tych deklaracji nie ma związku z rzeczywistością i autentycznymi etapami finalizacji sprzedaży. W ten sposób można jedynie trafić na spreparowane formularze logowania, gdzie będą wyłudzane dane osobowe lub z karty płatniczej, a każdą tego typu kradzież należy traktować poważnie - przypominało niedawno Ministerstwo Cyfryzacji.

Fałszywy SMS od "OLX" - zdjęcie czytelnika
Fałszywy SMS od "OLX" - zdjęcie czytelnika© dobreprogramy

Fałszywy SMS tego rodzaju można bardzo łatwo poznać. Co do zasady każdy jest nieco inny, ale mają wiele cech wspólnych:

  • treść wiadomości jest zwykle krótka i nierzadko napisana nieskładnie, bez zachowania zasad poprawnej polszczyzny,
  • załączony link jest skrócony i nie przypomina w żadnej części autentycznej domeny serwisu, którego teoretycznie ma dotyczyć (tutaj OLX),
  • nadawca stara się wywołać wrażenie, że konieczne jest podjęcie szybkich działań, deklaruje na przykład możliwość "odebrania przelewu za zamówienie",
  • wiadomość wysyłana jest najczęściej z fałszywych nadpisów SMS, takich jak "InfoSMS" czy "OLX" i wpada w efekcie do autentycznych wątków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zawsze w takich przypadkach apelujemy, by zachować maksymalną ostrożność. Widząc podobną wiadomość SMS, z założenia można uznać, że jest fałszywa. Aby zyskać ostateczną pewność, warto zalogować się na OLX przy komputerze lub w oficjalnej aplikacji i zweryfikować status sprzedaży. To jedyna droga, którą powinno się wykorzystywać do finalizacji transakcji tego rodzaju.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)