Spalone procesory AMD Ryzen 7000. Ważny apel producenta
W sieci pojawia się coraz więcej przypadków opisujących spalone procesory AMD Ryzen 7000. Producent zidentyfikował przyczynę usterki i wydał zalecenia dla użytkowników - kluczową kwestią jest aktualizacja oprogramowania płyty głównej.
28.04.2023 10:01
Temat spalonych procesorów AMD Ryzen 7000 odbił się szerokim echem w branżowych mediach, a w sieci pojawia się coraz więcej przypadków opisujących podobne usterki wśród użytkowników. Awarii mają ulegać nie tylko procesory Ryzen 7000X3D z pamięcią 3D V-Cache, ale też zwykłe modele Ryzen 7000 (bez dodatkowej pamięci).
Całe szczęście doczekaliśmy się szybkiej reakcji producentów płyt głównych, którzy wydali nowe wersje BIOS-ów dla płyt głównych. AMD badało przyczynę problemów, ale w końcu doczekaliśmy się oficjalnego komunikatu na temat usterki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
AMD potwierdza przyczynę problemów z procesorami Ryzen 7000
Serwis AnandTech opublikował nowe oświadczenie AMD, gdzie wskazano na przyczynę problemów:
Zidentyfikowaliśmy problem i już zaczęliśmy udostępniać nową wersję oprogramowania AGESA, która rozwiązuje problem na niektórych liniach zasilających na płytach głównych AM5, aby zabezpieczyć procesor przed działaniem poza specyfikacją, w tym ograniczyć napięcie SoC do 1,3 V. Wprowadzone zmiany nie wpływają na wydajność procesorów Ryzen 7000 przy podkręcaniu pamięci za pomocą profili EXPO lub XMP, a także podkręcania za pomocą technologii PBO.
Oczekujemy, że wszyscy nasi partnerzy ODM w najbliższych dniach udostępnią nowe BIOS-y dla swoich płyt głównych AM5. Zalecamy wszystkim użytkownikom sprawdzenie strony internetowej producenta płyty głównej i zaktualizowanie BIOS-u, aby upewnić się, że korzystają z aktualnego oprogramowania dla procesora.
Każda osoba, której procesor mógł zostać uszkodzony, powinna skontaktować się z działem obsługi klienta AMD. Nasz zespół obsługi klienta jest świadomy sytuacji i priorytetowo zajmuje się takimi przypadkami.
Oświadczenie AMD potwierdza wcześniejsze podejrzenia co do zawyżonych napięć SoC. Producent jednak nie ujawnia, których dokładnie procesorów dotyczy problem (czy tylko modeli Ryzen 7000X3D z pamięcią 3D V-Cache, czy też zwykłych modeli Ryzen 7000).
Całe szczęście wszyscy najwięksi producenci zdążyli już opublikować nowe wersje BIOS-ów, które ograniczają napięcie na linii SoC do 1,3 V (co w teorii powinno zabezpieczyć procesor przed spaleniem). Jeśli korzystacie z procesora AMD Ryzen 7000, powinniście jak najszybciej zaktualizować oprogramowanie płyty głównej do najnowszej wersji.
Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl