Sposób na oszczędność w podróży. Tak wybierają Polacy
Drożyzna dotyka różnych aspektów naszego codziennego życia. Jednym z miejsc, gdzie rzuca się w oczy najmocniej, są stacje paliw. Ceny na pylonach osiągnęły poziom, o którym jeszcze rok temu nikt nie myślał. Polacy wiedzą jednak, jak przetrwać w tej sytuacji.
Wysokie ceny paliw dotykają nas wszystkich. Przenoszą się one na rosnące ceny towarów i usług, ale przede wszystkim wiążą się z ponoszeniem przez nas wysokich kosztów podczas tankowania pojazdów. Szczególnie dotkliwe jest to dla osób, które codziennie pokonują względnie długie trasy, na przykład dojeżdżając do miejsca pracy.
Trudno mówić o dobrym sposobie na oszczędność w czasach, gdy olej napędowy kosztuje ponad osiem złotych za litr. Jedna z opcji działa jednak nad wyraz skutecznie i pozwala przynieść korzyści na wielu polach. Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy stawiają na nią nader często.
W badaniu przeprowadzonym przez BlaBlaCar na grupie 5000 osób zadano pytanie na temat tego, w jaki sposób osoby ankietowane mają zamiar oszczędzać w związku z rosnącymi cenami paliwa. Dla 72 proc. wyborem jest dzielenie kosztów przejazdów przez zabieranie współpasażerów. 24 proc. badanych stwierdziło, że ograniczy liczbę przejazdów. W opisie przeprowadzonych badań możemy przeczytać, że wśród odpowiedzi indywidualnych często mówiono o ecodrivingu, czyli o dostosowaniu prędkości jazdy i obrotów silnika w taki sposób, by uzyskać niskie spalanie.
Dla większości jednak najskuteczniejszym sposobem jest zabieranie w podróż współpasażerów. Jest to o tyle rozsądne, że nie tylko pozwala w znacznym stopniu zredukować ponoszone koszty paliwa (im więcej pasażerów, tym lepiej), ale także przynosi szereg innych zalet. Mniej samochodów na ulicach to mniej generowanych zanieczyszczeń, a także większa płynność ruchu. W końcu najlepszym sposobem na rozładowanie korków jest zmniejszenie liczby pojazdów jadących daną drogą.
Współdzielenie przejazdów można realizować w różnej formie. Jedną z nich jest aplikacja BlaBlaCar. Oprócz tego warto sprawdzić serwisy społecznościowe. Na Facebooku często tworzone są grupy dotyczące transportu między okolicznymi miastami. Może być to dobra okazja do znalezienia stałych kompanów w podróży do pracy czy na studia.
Z badań przeprowadzonych przez BlaBlaCar wynika, że zabieranie dodatkowych pasażerów ma zazwyczaj wymiar ekonomiczny. Takiej odpowiedzi udzieliło 85 proc. badanych. Co ciekawe, dla 43 proc. badanych powodem dla korzystania z aplikacji są względy towarzyskie i możliwość poznania nowych osób. Blisko 21 proc. badanych odpowiedziało, że korzysta z aplikacji, aby zadbać o środowisko.
Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl