Stare karty ISA w nowym komputerze? Jest na to sposób
Komputery z gniazdami ISA to zamierzchłe czasy, które, jakby mogło się wydawać, już odeszły w niepamięć. Czy aby na pewno? Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że jest sposób, by podłączyć starą kartę do nowego komputera.
26.03.2023 13:01
Standard ISA (Industry Standard Architecture) został wprowadzony w 1981 roku i służył jako gniazdo do podłączania kart rozszerzeń - kart graficznych, kart muzycznych czy dodatkowych kontrolerów. Pod koniec lat 90-tych złącze ISA zaczęło tracić na znaczeniu i zostało wyparte przez standard PCI (Peripheral Component Interconnect), a później PCI-Express (Peripheral Component Interconnect Express).
We współczesnych komputerach nie znajdziemy złącza ISA, co nie znaczy, że nie można do nich podłączyć karty pod takie złącze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jutuber TheRasteri skonstruował specjalny adapter "dISAppointment LPC to ISA Adapter", który pozwala podłączyć stare karty ISA do nowych komputerów.
Adapter jest podłączany do złącza TPM, które zwykle jest wykorzystywane do wpięcia modułu zabezpieczającego Trusted Platform Module. Kluczową rolę odgrywa tutaj jednak magistrala LPC (Low Pin Count), które też jest obsługiwana przez złącze TPM –magistrala ta została wprowadzona jako zamiennik złącza ISA, więc w praktyce może służyć do podłączenia starych kart rozszerzeń ISA.
Adding an ISA Slot to a Modern Motherboard! #shorts
dISAppointment LPC to ISA Adapter rzeczywiście działa, co potwierdzono na krótkim filmiku. TheRasteri wykorzystał tutaj platformę z procesorem Intel Core i5-2400S, która standardowo nie obsługuje kart pod ISA. W gniazdku zamontowano kultową kartę muzyczną SoundBlaster 16, odpowiadającą za obsługę dźwięku w grze DOOM.
Adapter "dISAppointment LPC to ISA Adapter" należy traktować jako ciekawostkę. Autor pomysłu zapowiedział, że projekt zostanie udostępniony za darmo na licencji open source, więc inni też będą mogli zbudować podobne urządzenie. Ponadto ma on przygotować dłuższy filmik, na którym wyjaśni działanie sprzętu.
Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl