Stare linki do YouTube'a mogą przestać działać. Są 3 sposoby, by to zmienić
Google wprowadza zmiany w zakresie bezpieczeństwa do YouTube'a i Dysku, w wyniku których niektóre materiały mogą nie być dłużej osiągalne. Wszystko zależy jednak od autorów. W przypadku YouTube'a problem dotyczy leciwych, "niepublicznych" materiałów.
Aby dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo, Google wprowadza zmianę w serwisie YouTube. Wszystkie filmy, które zostały wgrane do serwisu przed styczniem 2017 roku i są obecnie niepubliczne (a więc osiągalne, jeśli zna się link, ale niewidoczne w wyszukiwarce), zostaną automatycznie przeniesione do filmów prywatnych. Stanie się to 23 lipca 2021 roku.
W ten sposób niepubliczne do tego czasu filmy przestaną być dostępne pod linkiem, którym mogą dysponować znajomi czy rodzina lub który autor zamieścił kiedyś na przykład na forum, by zobrazować opisywany przez siebie problem (bo nie chciał, by film był publicznie dostępny dla każdego). Szczegóły są wyjaśniane w oficjalnym filmie.
Zmiana wynika ze zmodyfikowanego 1 stycznia 2017 roku sposobu generowania adresów do filmów. Nowszy jest bardziej bezpieczny - osoby postronne mają utrudnione zadanie, by "zgadnąć" URL filmu, który został wgrany do serwisu jako niepubliczny. YouTube domyślnie zmieni więc status wszystkich niepublicznych filmów wgranych przed tą datą, by zachować bezpieczeństwo, ale autorzy mogą na życzenie zdecydować się na inne rozwiązanie.
Chcę, by filmy dalej były dostępne - co robić?
Użytkownik YouTube'a, który martwi się o swoje filmy, zgodnie z oficjalnym poradnikiem ma 4 rozwiązania, z których 3 pozwolą uniknąć opisywanych konsekwencji. Pierwsza opcja to brak jakiejkolwiek reakcji, ale wtedy opisywane zmiany po prostu wejdą w życie 23 lipca, a niepubliczne filmy sprzed 2017 roku staną się prywatne i przestaną być osiągalne z zewnątrz.
Da się tego jednak uniknąć, korzystając z jednej z 3 opisanych metod. Można:
- wypełnić formularz dostępny tutaj, który pozwala wyłączyć swój kanał YouTube spod opisywanych zmian. Google nie zmieni wówczas statusu filmów, ale użytkownik nie skorzysta z większego bezpieczeństwa linków,
- upublicznić film, przez co dalej będzie osiągalny pod starym linkiem, ale z uwagi na charakter tej opcji, zacznie być również dostępny dla każdego, w tym w wyszukiwarce YouTube'a czy w Google,
- usunąć film i wgrać go raz jeszcze - wówczas siłą rzeczy otrzyma nowy link wygenerowany według bezpieczniejszej metody, co pozwoli znów posługiwać się danym materiałem jako filmem niepublicznym. W tym przypadku film będzie po prostu traktowany jako nowy, więc nie można liczyć na przepisanie komentarzy czy danych o wyświetleniach. Jeśli użytkownik nie ma już filmu na dysku komputera, może go pobrać z YouTube'a, za pośrednictwem YouTube Studio.
O wszystkich szczegółach można także przeczytać na stronie polskiej pomocy technicznej.
Analogiczne zmiany w Dysku Google
Warto dodać, że podobne zmiany dotyczą również plików przechowywanych na Dysku Google. W tym przypadku, przy chęci dostępu do plików objętych zmianą, może być konieczne wystawienie nowych uprawnień dostępu ze strony autora pliku. Więcej na ten temat można przeczytać na blogu Google'a. Administratorzy w firmach mogą sprawdzić, ilu użytkowników dotknie ten problem w swojej konsoli.