Sukcesy etycznych hakerów. Wykryli 65 tys. luk w oprogramowaniu

Cyberprzestępcy działają bez wytchnienia. Liczba przeprowadzanych ataków ciągle rośnie, przez co coraz ciężej jest zapewnić bezpieczeństwo zarówno osobom prywatnym, jak i instytucjom.

Hasło do komputera. Zadbaj o cyberbezpieczeństwo
Hasło do komputera. Zadbaj o cyberbezpieczeństwo
Źródło zdjęć: © Unsplash

26.12.2022 13:37

Cyberbezpieczeństwo z roku na rok zdaje się odgrywać coraz większą rolę. Im dalej postępuje cyfryzacja społeczeństwa, tym więcej zagrożeń wynika z działań cyberprzestępców. Według raportu, który został opublikowany przez HackerOne w 2022 r., tzw. etyczni hakerzy wykryli ponad 65 tys. luk w oprogramowaniu. Liczba ta stanowi wzrost o 21 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Z przygotowanego raportu wynika, że tempo narastania problemu jest bardzo duże. Projekty cyfrowej transformacji, które są prowadzone przez różne przedsiębiorstwa, przyczyniły się do wzrostu błędnych konfiguracji w ujęciu rocznym o 150 proc. i o 45 proc. niewłaściwych autoryzacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z badań przeprowadzonych przez HackerOne wynika, że etyczni hakerzy mają możliwości identyfikacji podatności na dużą skalę. Jednocześnie w raporcie zaznaczono, że obecnie specjaliści zajmujący się cyberbezpieczeństwem nie powinni polegać na tradycyjnych ręcznych podejściach do zarządzania lukami w zabezpieczeniach.

- W ostatnich dwóch latach obserwujemy niepokojące przykłady cyberataków wykorzystujących luki w zabezpieczeniach i błędy w konfiguracji. Dzieje się tak, ponieważ przestępcy osiągają w przypadku tego typu incydentów wysoki zwrot z inwestycji. Poza tym przedsiębiorcy korzystają z ogromnej liczby aplikacji i nie nadążają z aktualizacjami. Czasami wina leży po stronie producentów, którzy już po dwóch latach przestają wydawać poprawki do oprogramowania. Ten problem występuje szczególnie w produktach przeznaczonych na rynek SOHO - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender.

Coraz trudniej jest likwidować podatności pojawiające się w aplikacjach. 54 proc. klientów, którzy wzięli udział w badaniu HackerOne, przyznało, że jest w stanie załatać mniej niż połowę luk, które występują w ich oprogramowaniu. Biorąc pod uwagę liczbę błędów, widać jak na dłoni, że konieczna jest zmiana podejścia do zarządzania nimi, bo już teraz sytuacja jest daleka od stabilnej.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)