Święcenie pokarmów online, rekolekcje z raperem i msza na Zoomie, czyli kościół w dobie pandemii
Pandemia koronawirusa i towarzyszące jej obostrzenia zmuszają nas do zmiany dotychczasowych form spędzania czasu. Dotyczy to również kultu religijnego, a szczególnie uczestnictwa w ważnych wydarzeniach kościelnych czy celebracji różnego rodzaju świąt. Kościół nie boi się jednak zmian i coraz częściej wychodzi naprzeciw potrzebom swoich wiernych z wykorzystaniem technologii, o czym opowiada ks. Piotr Jasek FDP, ekonom prowincjalny księży orionistów.
Msza, spotkania wspólnotowe czy święcenie pokarmów wielkanocnych online, to tylko garstka z dostępnych propozycji dla osób wierzących, które z różnych powodów nie chcą fizycznie uczestniczyć w tego typu wydarzeniach i odwiedzać kościołów. Duchowni coraz częściej otwierają się na technologie i nie mają nic przeciwko transmitowaniu mszy czy rekolekcji za pośrednictwem Zooma, Facebooka, a nawet YouTube, co kiedyś było wręcz niewyobrażalne.
Ksiądz, który pełni swoją służbę w Kościele pw. św. Antoniego w Zduńskiej Woli, zaznacza, że odzew na inicjatywy związane z transmisją mszy czy święcenia pokarmów online jest raczej pozytywny. Podkreśla też, że wierni zdążyli się już do tego przyzwyczaić, bo msze święte w większości przypadków są nadawane w takim trybie od około roku.
Dostępność oprogramowania do wideokonferencji oraz popularnych komunikatorów internetowych sprawia, że transmisja wydarzeń kościelnych nie stanowi większego wyzwania. Wystarczy smartfon z dobrym aparatem albo laptop. Zainteresowani mają naprawdę szeroki wybór możliwości: od wspomnianego Zooma, Facebooka, poprzez Instagram i YouTube, kończąc na formach bardziej młodzieżowych jak chociażby TikTok.
Warto jednak zaznaczyć, że duchowni oprócz korzyści płynących z wykorzystania technologii mają też świadomości towarzyszących im zagrożeń. Przykładem jest chociażby podejście do pomysłów związanych ze spowiedzią online. Nawet księża wiedzą, że cyberprzestępcy działają w coraz bardziej bezwzględny i wyrafinowany sposób.
Święcenie pokarmów online
Pomysł święcenia pokarmów za pośrednictwem internetu wydaje się rozsądny, zwłaszcza że władze informują o kolejnych przypadkach zachorowań na koronawirusa. Według Ministerstwa Zdrowia 30 marca przybyło ponad 20 tys. zakażonych, a 461 osób zmarło z powodu wirusa. Ksiądz Piotr przekonuje, że takie rozwiązanie może być równoważne z wizytą w kościele.
Jak uczestniczyć w tego typu wydarzeniach online? W przypadku Zooma potrzebujemy linku z zaproszeniem do transmisji np. przesłanego na maila lub udostępnionego za pośrednictwem strony internetowej, lub komunikatora. Prostsze jest natomiast ich oglądanie za pośrednictwem Facebooka czy YouTube, gdzie wystarczy znaleźć interesujące nas zdarzenie i nacisnąć przycisk Play.
Aplikację Msza online na Androida można pobrać z naszego katalogu oprogramowania.