Systemy wbudowane to mocna strona AMD. Z czipami serii R będzie jeszcze mocniejsza
Rynek komputerów osobistych jest dla AMD wciąż niewdzięczny,ale w pewnym stopniu firma odbija sobie to na rynku czipów dlaurządzeń wbudowanych, wykorzystywanych w wielu gałęziachprzemysłu, handlu, a nawet nauki i rozrywki. Teraz jej oferta w tejdziedzinie staje się jeszcze lepsza – nowe czipy z serii R,oferowane pod nazwą kodową „Merlin Falcon”, wydają się byćjakąś odmianą czipów Carrizo (stosują te same rdzenieExcavator), ale przynoszą nieobecną w Carizzo obsługę pamięciDDR4 oraz wyższy poziom zabezpieczeń. Ich debiut jest też dobrąwiadomością dla użytkowników Linuksa, dominującego na rynkusystemów wbudowanych. Powinniśmy się spodziewać otóż lepszychopensource'owych sterowników do Radeona.
Podobnie jak Carrizo, czipy Merlin Falcon będą w pełni zgodneze specyfikacją heterogenicznej architektury obliczeniowej HSA 1.0,co oznacza, że rdzenie graficzne i obliczeniowe są w nichtraktowane na równych prawach i mogą wykorzystywać ten sam obszarpamięci. W przeciwieństwie jednak do Carrizo, przynoszą obsługępamięci DDR4, której brak jest chyba największą słabościątamtych laptopowych procesorów. Tutaj dostajemy po prostu drugiwbudowany kontroler, a do tego w ramach układu SoC, cały mostekpołudniowy. Pozwoli to producentom sprzętu na budowę mniejszych itańszych płyt głównych dla tych nowych czipów. Same MerlinyFalcony są też o ponad jedną trzecią mniejsze od swoichpoprzedników, z serii Bald Eagle, wykorzystywanych dotąd np. wautomatach do gry, kasach sklepowych, systemach sterowaniaprzemysłowego, czy sprzęcie medycznym.
W ramach serii R pojawić się ma pięć modeli. Są wśród nichtrzy APU z grafiką GCN trzeciej generacji, różniące się liczbąrdzeni, taktowaniem oraz poziomem TDP, oraz dwa CPU, pozbawioneoczywiście układów graficznych i różniące się zegarami iliczbą rdzeni. W pierwszej połowie przyszłego roku ma się pojawićspecjalna linia układów APU iTemp, które charakteryzują sięogromnym zakresem dopuszczalnych temperatur – mogą działać od-40°C do 105°C.
Wzrost wydajności nowych układów powinna zadowolić wszystkichdotychczasowych użytkowników. Z pierwszych testów wynika, żeczipy Merlin Falcon z TDP 15 W osiągają wyniki porównywalne z BaldEagle z TDP 35 W, a w sprzęcie wbudowanym to przecież właśnie TDPjest jednym z kluczowych parametrów. Przynoszą też istotne(szczególnie w sprzęcie medycznym) wsparcie dla rozdzielczości 4K,wraz ze sprzętowym dekodowaniem HEVC, oraz wyższe bezpieczeństwo,dzięki wykorzystaniu sprzętowego uwierzytelnienia procesurozruchowego, które uniemożliwić ma wstrzyknięcienieautoryzowanych aplikacji czy sterowników.
Na koniec o atrakcjach dla świata Linuksa. Wraz z serią Rdostarczany jest linuksowy sterownik AMD oraz system Mentor EmbeddedLinux firmy Mentor Graphics ze środowiskiem programistycznymSourcery CodeBench IDE. Cały kod sterownika dostępny jest nawolnych licencjach, co ma pozwolić klientom na stworzenie irozprowadzanie wraz ze swoim sprzętem sterowników dostosowanych doich konkretnych potrzeb. Powinno się to przełożyć na kolejneulepszenia sterownika radeon zawartego w linuksowym jądrze – dotego poziomu, że możliwe się staje nawet uruchamianie wielubardziej wymagających gier na czysto opensource'owym systemie, bezwłasnościowych sterowników.