Nowości w Messengerze. Szyfrowanie end‑to-end i nie tylko

Messenger zyskuje szereg nowości, w tym domyślnie włączone szyfrowanie end-to-end w czatach, możliwość edycji wysłanych wiadomości, zmiany związane ze znikającymi wiadomościami i wiele więcej. Meta podkreśla jednak, że faktyczne wdrożenie u każdego użytkownika może chwilę zająć.

Messenger zyskuje szereg cennych nowości
Messenger zyskuje szereg cennych nowości
Źródło zdjęć: © GETTY | NurPhoto
Oskar Ziomek

Meta opisuje na blogu szereg nowości, które trafiają do Facebook Messengera. Główną zmianą jest domyślnie włączone szyfrowanie end-to-end we wszystkich prywatnych czatach i rozmowach głosowych. To finalizacja procesu, który trwał latami. Meta przypomina, że opcjonalne przełączenie czatu w Messengerze na szyfrowanie end-to-end było dostępne od 2016 roku. W podobny sposób szyfrowane są czaty w WhatsAppie.

Szyfrowanie end-to-end zapewnia widoczność przesyłanych treści tylko w urządzeniu nadawczym i odbiorczym. Z punktu widzenia użytkowników Messengera, jest to wykluczenie Mety jako ogniwa, które teoretycznie mogłoby mieć dostęp do treści czatów.

Edytowanie wiadomości w Messengerze
Edytowanie wiadomości w Messengerze© Meta

Samo szyfrowanie to tylko jedna z wielu nowości, które trafiają do komunikatora. Równolegle Messenger zyska możliwość edytowania wiadomości do 15 minut od ich wysłania. To mechanizm, który pomoże rozmówcom poprawiać literówki lub inne błędy, z którymi dotychczas trzeba było się po prostu pogodzić lub ratować usunięciem danej wiadomości i napisaniem jej od nowa. Po edycji, obok danej wiadomości w Messengerze pojawi się etykieta u obydwu użytkowników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Meta wprowadza też do Messengera zmiany w innych funkcjach. Znikające wiadomości zyskują poprawiony interfejs i od teraz będą znikać po 24 godzinach. Nowością jest również możliwość ustawienia, czy rozmówcy na czatach mają widzieć, czy dana osoba odczytała wiadomość. Ma to odciąć użytkowników Messengera od domniemanej konieczności szybkiego odpisywania na wiadomości, które zostały już odczytane.

Meta wprowadza także zmiany związane z wysyłaniem multimediów. Messenger pozwoli od teraz odpowiadać na wybrane zdjęcie lub film wysłane w ramach serii, a jakość przesyłanych multimediów zostanie poprawiona. Poprawki dotyczą również wiadomości głosowych. Po aktualizacji można je odtwarzać nie tylko w standardowym tempie, ale także z szybkością 1,5 lub 2,0x oraz odsłuchiwać po wyjściu z czatu lub aplikacji.

Wszystkie te zmiany "już teraz" trafiają do Messengera, ale Meta nie precyzuje dokładnie, kiedy każdy użytkownik zobaczy je w swoim telefonie. W praktyce trzeba się uzbroić w cierpliwość - jak zawsze w tego typu przypadkach modyfikacje uaktywniane są zazwyczaj transzami i nierzadko po stronie serwera (niezależnie więc od konkretnego wydania aplikacji w telefonie), toteż trudno dokładnie przewidzieć, kiedy każdy zobaczy nowe funkcje w swoim smartfonie.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
oprogramowanieinternetmessenger

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)