Sztuczka TVP Info. Przegrali w sądzie, kombinują z wykonaniem wyroku

Zarządzany przez dziennikarza Samuela Pereirę serwis przegrał proces. Wyrok sądu był jednoznaczny – TVP Info ma umieścić na swojej stronie przeprosiny. I umieścił, jednak w bardzo specyficzny sposób.Jak przeprosić, ale nie przeprosić? Albo przynajmniej ukryć przeprosiny tak, by mało kto mógł je zobaczyć? Ktoś w TVP Info musiał się nad tym zastanowić, bo sposób, w jaki na stronie pojawia się treść przeprosin, można uznać za co najmniej osobliwy.

Sztuczka TVP Info. Przegrali w sądzie, kombinują z wykonaniem wyroku
Łukasz Michalik

08.02.2021 | aktual.: 09.02.2021 09:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tak wygląda strona TVP Info na większości przeglądarek
Tak wygląda strona TVP Info na większości przeglądarek

Po wejściu na stronę główną TVP Info widzimy jej zwyczajną treść i tylko bardziej spostrzegawczy użytkownicy dostrzegą, że – jak zauważył serwis Niebezpiecznik - powyżej jest coś jeszcze. Co wykazuje podgląd źródła, na stronie został umieszczony JavaScript, który automatycznie przesuwa okno tak, aby część treści wyrzucić poza górną krawędź ekranu.

Treść przeprosin jest ukryta za górną krawędzią ekranu
Treść przeprosin jest ukryta za górną krawędzią ekranu

Ukrywany jest w ten sposób komunikat, będący wynikiem przegranego przez telewizję procesu, po którym sąd nakazał TVP Info publikację przeprosin. Jak widać serwis zgodnie z wyrokiem przeprosiny opublikował, ale jednocześnie zadbał o to, by były jak najmniej widoczne. I większość użytkowników nawet nie wie, że TVP Info przeprasza komornika Grzegorza Bartysia za naruszenie jego dóbr osobistych.

Zanim podejmiemy próbę oceny działań publicznej telewizji, warto zadać sobie pytanie, czy takie przesunięcie strony mogło być dziełem przypadku? Owszem, w teorii wielu użytkownikom może przesunąć się przez przypadek palec na scrollu myszki, ale administracja zdecydowała się nie pozostawiać sprawy przypadkowi.

Rzut oka na kod strony pokazuje, że ukrycie przeprosin nie jest przypadkiem
Rzut oka na kod strony pokazuje, że ukrycie przeprosin nie jest przypadkiem

O prawdziwych intencjach osób publikujących przeprosiny świadczy rzut oka w kod strony, gdzie znajdziemy fragment odpowiedzialny za przesunięcie i ukrycie tekstu. Czarno na białym widać, że nie jest to przypadek czy pomyłka, ale ktoś celowo umieścił przeprosiny w taki sposób, aby były jak najmniej widoczne.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Komentarze (275)