"Sztuczna inteligencja". Tak brzmi Słowo Roku 2023
"Sztuczna inteligencja" to Słowo Roku 2023 według kapituły językoznawców. Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego przedstawił wyniki XIII edycji plebiscytu.
05.01.2024 | aktual.: 07.01.2024 13:58
Jakkolwiek by to brzmiało, nie słowo, a wyrażenie zostało uznane za Słowo Roku 2023 w XIII edycji plebiscytu organizowanego przez Instytut Języka Polskiego UW. "Sztuczna inteligencja" pokonała "wybory", "inflację" oraz "posłankę". Warto tu zaznaczyć, że internauci zagłosowali nieco inaczej – ich podium (od miejsca pierwszego) to: "wybory", "sztuczna inteligencja" i "inflacja".
Za Słowo Roku w tym plebiscycie co roku uznaje się wyraz lub wyrażenie, które niesie ze sobą coś ważnego. Coś, co odegrało istotną rolę w społeczeństwie lub szerzej. To poniekąd odpowiedź na pytanie:
Dlaczego "sztuczna inteligencja" to Słowo Roku 2023?
Prof. Renata Przybylska z Uniwersytetu Jagiellońskiego argumentowała, że "już dziś widać, że [sztuczna inteligencja] prowadzi do takich zastosowań, o jakich dotąd nam się chyba jeszcze nie śniło i trudno przewidzieć, dokąd nas ta technologia zaprowadzi".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielki słownik języka polskiego PAN definiuje sztuczną inteligencję jako "dział informatyki zajmujący się badaniem i tworzeniem programów komputerowych, które potrafią wykonywać niektóre czynności wymagające od człowieka posłużenia się inteligencją". Prof. Marek Łaziński z UW zaznacza, że "nie rozstrzygamy tu, czy takie programy jak Chat GPT rzeczywiście działają inteligentnie, czy tylko naśladują i dopasowują dane", ale wskazuje, że "język przyznaje im tę pierwszą zdolność".
O tym, że "sztuczna inteligencja" zasługuje na takie wyróżnienie, może świadczyć także fakt, że w 2023 r. nastąpił prawdziwy wybuch popularności tej technologii – przede wszystkim za sprawą narzędzi generatywnych, takich jak wspomniany ChatGPT czy DALL-E. Wyrażenie pojawiało się to tu, to tam, co widać choćby na wykresach frekwencji w mediach (poniżej zrzut za frazeo.pl):
Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl