Szybciej zastrzeżemy PESEL. Szykują się ważne zmiany

Już niedługo zastrzeżenie numeru PESEL będzie znacznie łatwiejsze, co utrudni przestępcom wykorzystanie skradzionej tożsamości. Minister cyfryzacji zaproponował przepisy, które mają usprawnić te działania, o czym donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Jeśli wejdą w życie, każdy z nas będzie mógł zastrzec PESEL w aplikacji mObywatel lub na piśmie w dowolnym urzędzie gminy.

Dowód osobisty
Dowód osobisty
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Karolina Modzelewska

08.12.2022 | aktual.: 08.12.2022 21:09

Nowe przepisy ułatwiające zastrzeżenie numeru PESEL zostały uwzględnione w projekcie nowelizacji ustawy o ewidencji ludności oraz niektórych innych ustaw w związku z zapobieganiem skutkom kradzieży tożsamości. Do tego dokumentu miał dotrzeć "Dziennik Gazeta Prawna", który opisuje planowane zmiany.

Szybciej zastrzeżemy numer PESEL

Serwis DGP donosi, że rząd zamierza utworzyć specjalny rejestr, w którym znajdą się informacje o zastrzeżonych numerach PESEL. Uniemożliwi to wzięcie na nie kredytów i pożyczek. Dodatkowo firmy udzielające pożyczek i kredytów będą miały obowiązek sprawdzenia, czy dane kredyto- i pożyczkobiorców nie znajdują się w rejestrze. Jeśli nie dopełnią tego obowiązku, osoby, które padły ofiarą kradzieży tożsamości i zgłosiły ten fakt, a pomimo tego ich dane zostały wykorzystane do wyłudzenia pieniędzy, będą mogły dochodzić swoich roszczeń.

To propozycje wyjściowe, które chcemy jak najszybciej skierować do konsultacji, bo wierzymy, że spotkają się z dużym zainteresowaniem. Podczas konsultacji liczymy na sugestie ze strony rynku. Ostatecznie chodzi nie tylko o zwiększenie bezpieczeństwa obywateli, ale również zaufania do usług oferowanych przez przedsiębiorców - przekazał Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji, cytowany przez "Dziennik Gazeta Prawna".

Do tej pory Polacy, którzy padli ofiarą kradzieży lub wycieku numeru PESEL, nie mieli zbyt wielu możliwości działania. Dostępne były rozwiązania oferowane przez komercyjne serwisy np. BIK czy Chroń PESEL, ale korzystanie z takich usług wiązało się z koniecznością uiszczenia opłaty. Dopiero wtedy można było liczyć na informacje o tym, czy ktoś nie próbuje użyć naszego numeru PESEL do wzięcia pożyczki lub kredytu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Powstanie rejestru wprowadzi istotne zmiany, ponieważ każdy z nas w dowolnej chwili będzie mógł zastrzec PESEL, korzystając z aplikacji mObywatel (zarówno na smartfonie, jak i w przeglądarce) albo składając pisemny wniosek w dowolnym urzędzie gminy. Druga z opcji będzie bardziej sformalizowana. Trzeba będzie nie tylko podpisać dokument, ale też okazać dowód albo paszport urzędnikowi. "Dziennik Gazeta Prawna" zwraca również uwagę, że "w pełni skuteczne zastrzeżenie będzie natomiast następnego dnia po jego dokonaniu". Należy jednak pamiętać, że jest to dopiero projekt nowelizacji ustawy, więc sporo kwestii może jeszcze ulec zmianom.

Karolina Modzelewska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)