Szykuje się nowy podatek, tym razem celem są Paczkomaty

Rosnąca ilość Paczkomatów we wszystkich miastach skłoniła urzędników do szukania możliwości pozyskania pieniędzy związanych z tą usługą. Rzeczpospolita donosi, że urzędnicy chcą traktować je jako budynki, dzięki czemu możliwe będzie ich opodatkowanie.

Lubliniec, 19.03.2020. Paczkomat - ilustracja.
Lubliniec, 19.03.2020. Paczkomat - ilustracja.
Źródło zdjęć: © Daniel Dmitriew / Forum | RM, Daniel Dmitriew / Forum
Karolina Kowasz

Rzeczpospolita informuje, że niektóre gminy już teraz uznają paczkomaty za budowle. Dzięki temu urzędnicy mogą obarczać je podatkiem w wysokości dwóch procent od wartości Paczkomatu.

Wątpliwości prawne

Dotychczas dla wszystkich było oczywiste, że automat paczkowy nie może być uznawany za budowlę, a przed to opodatkowywany. Nie przeszkadza to jednak niektórym urzędnikom mieć odmiennego poglądu na tę sprawę. Serwis jako przykład podaje sytuację, w której jedna spółka otrzymała pismo od gminy. 

Urzędnicy domagali się wyjaśnień, czy spółka posiada budowle na swoim terenie oraz dopytywała o powody dla których takowa nie złożyła deklaracji na podatek od nieruchomości. Ostatecznie lokalny fiskus orzekł, że automaty postawione na terenie spółki są budowlami podlegającymi opodatkowaniu od nieruchomości.

Twarde prawo, ale prawo

Rzeczpospolita przypomina, że zgodnie z literą prawa, podatek od nieruchomości jest daniną lokalną. Pierwotnie podlegały mu nieruchomości lub obiekty budowlane (takie jak grunty, budynki lub ich części oraz inne budowle które służą na cele prowadzenia działalności gospodarczej). Co więcej, prawo stanowi, że za budynek lub budowlę, które mogą podlegać opodatkowaniu, można uznać tylko i wyłącznie obiekty spełniające definicję obiektu budowlanego z art. 3 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane.

Biorąc pod uwagę wcześniej wspomniany przepis, nie sposób uznać Paczkomatów za budowle, które mogłyby być opodatkowane. Urzędnicy mają jednak na to wyjaśnienie. Ich zdaniem automaty paczkowe mają charakter budowlany, czego dowodzą a podstawie art. 29 ust. 2 pkt 28 prawa budowlanego, jednocześnie pomijając istotny aspekt w postaci art. 3 pkt 1 tej ustawy.

Przyszłość automatów paczkowych

Specjaliści przypuszczają, że gminy będą jednak wycofywać się z tego rodzaju pomysłów. W wypowiedzi dla Rzeczpospolitej, Łukasz Czucharski, ekspert Pracodawców RP, stwierdził, że trudno zgodzić się z twierdzeniem, by automaty paczkowe miały cechy budowli. 

Gdyby jednak tego rodzaju podatki faktycznie dotknęły automaty paczkowe, to byłoby to wyjątkowo niekorzystne z perspektywy konsumentów. Koszty podatku, prawdopodobnie, przełożyłyby się na wyższe ceny wysyłki, a przez to same zakupy przez internet stałyby się mniej opłacalne dla klientów.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (151)