Tak monitorują dostawy broni. To oprogramowanie pomaga Ukrainie
Ukraińcy korzystają z oprogramowania logistycznego, dzięki któremu są w stanie monitorować każdą dostawę broni, przekazywaną przez zagranicznych partnerów. Dzięki temu rozwiązaniu obrońcy mają pewność, że sprzęt dotarł na czas i nie został przejęty przez nieprzyjaciela.
23.12.2022 | aktual.: 24.12.2022 13:48
Oprogramowanie jest wykorzystywane we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią – wynika z informacji przekazanych ukraińskiej agencji prasowej Ukrinform przez Serhija Omelczenkę, doradcę Sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Narodowej. Narzędzie pozwala obrońcom rejestrować każdą przychodzącą partię broni.
Oprogramowanie do śledzenia dostaw
– Kanały, którymi dociera broń, miejsca, do których jest dostarczana, gdzie jest przechowywana i gdzie jest używana, są kontrolowane – podkreślił Omelczenko. Wskazał również, że Unia Europejska tworzy własny niezależny mechanizm kontrolny oraz że Ukraina i jej partnerzy monitorują obecnie wszystkie rodzaje wysyłanej broni i amunicji.
Doradca Sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Narodowej nie wskazał wprawdzie, o jaki program chodzi, ale warto przypomnieć w tym miejscu kilka specjalistycznych narzędzi przydatnych w logistyce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jednym z nich jest FlexSim, który służy do symulacji oraz optymalizacji systemów transportu wewnętrznego. Dla bardziej wymagających użytkowników przygotowano specjalny interfejs, który umożliwia napisanie jakiegoś obiektu samemu. Język programowania wykorzystywany we FlexSim przypomina pod wieloma względami C#.
Kolejnym wartym uwagi programem jest AutoCAD, przeznaczony do wykonywania dokumentacji technicznej. Narzędzie umożliwia szybkie nanoszenie poprawek w projekcie na każdym etapie pracy.
"Tutaj raczej mówimy o całym systemie, a nie pojedynczym programie. WMS - System Zarządzania Magazynem jest jak sama nazwa wskazuje oprogramowaniem służącym do kontroli i sterowania pracą magazynu. Może zawierać wiele różnych modułów i funkcjonalność, które przeważnie dostosowuje się pod klienta" – wskazywał na blogu serwisu dobreprogramy.pl autor o nicku @PREZESKIC.
Adam Gaafar, dziennikarz dobreprogramy.pl