Tanie konto Netflix? To może być pułapka
Po tym jak Netflix zablokował współdzielenie konta, użytkownicy rzucili się w poszukiwania "okazji". Nie warto ich jednak szukać – raz, że takie oferty są nielegalne, dwa – sprzyjają cyberprzestępczości.
Netflix postanowił uniemożliwić współdzielenie konta w Polsce (wyjątek stanowi wspólne korzystanie z jednego abonamentu w obrębie jednego gospodarstwa domowego). Dla wielu osób oznacza to teoretycznie wzrost miesięcznych opłat za dostęp do tego serwisu mniej więcej o 100 proc. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że Polacy szukają i będą szukać sposobów, by zaoszczędzić. Eksperci ostrzegają, że nie jest to dobry pomysł.
Tanie konto Netflix może stanowić zagrożenie
Na darknetowych forach, kanałach Telegram i w wielu innych zakątkach internetu od razu pojawiły się oferty taniego abonamentu Netflix. Można znaleźć na przykład ofertę miesięcznego dostępu do pakietu Premium za 190 rupii (czyli jakieś 10 złotych). Eksperci z Check Point Research przestrzegają jednak przed korzystaniem z takich "okazji". Nie tylko dlatego, że są nielegalne, ale też ze względu na zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem.
– Większość z oferowanych kont jest uzyskiwana ze złamanych danych uwierzytelniających lub naruszonych kont. W rezultacie cyberprzestępcy mogą oferować znacznie obniżone ceny, czerpiąc pełne zyski bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów – wyjaśnia Wojciech Głażewski, country manager firmy Check Point Software w Polsce. – Podobnie jak w przypadku każdej innej domeny, należy pamiętać, że jeśli oferta wydaje się zbyt piękna, aby była prawdziwa, prawdopodobnie tak jest.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W tym przypadku nie warto szukać okazji
Niekorzystanie z tego typu ofert może nieść ze sobą pozytywne skutki w dłuższym okresie. Ekspert Check Pointa podkreśla, że "zmniejszenie popytu jest skutecznym sposobem przeciwdziałania nielegalnej sprzedaży w darknecie". Krótkofalowo natomiast można zaoszczędzić pieniądze – na oferowane w ciemnych zakątkach internetu usługi nie ma bowiem żadnej gwarancji, że zadziałają.
Tak jak wspominał Wojciech Głażewski, oferty te często opierają się na wykradzionych danych uczciwych użytkowników. Jak uchronić się przed takim zdarzeniem? Przede wszystkim warto stosować długie, różnorodne i unikalne hasła, które są łatwe do zapamiętania, ale trudne do odgadnięcia.
Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl