Telewizja DVB‑T2 coraz lepiej przygotowana: zakończono modernizację RTCN na południu Polski
Przygotowania do uruchomienia telewizji DVB-T2 w Polsce idą pełną parą. W południowej części kraju zakończyły się związane z tym prace modernizacyjne przeprowadzone przez firmę Emitel, dotyczące wieży radiowo-telewizyjnej RTCN Rzeszów/Sucha Góra – informuje serwis wirtualnemedia.pl. Działająca tu telewizja DVB-T oraz cyfrowe radio DAB+ zostały przełączone na główny system antenowy.
Przed zmianami, RTCN Rzeszów/Sucha Góra czasem nadawało sygnał DVB-T i DAB+ z wykorzystaniem rezerwowego systemu, co oznaczało gorszy zasięg i problemy dla odbiorców. Po modernizacji kłopot zniknął, a jednocześnie system został przygotowany do łatwego przełączenia na telewizję DVB-T2, która zostanie wdrożona w Polsce w 2022 roku, a jej testy trwają już teraz.
Konieczność porzucenia telewizji naziemnej DVB-T i przejścia na nowszy standard DVB-T2 związana jest z rozwojem sieci 5G, na potrzeby których docelowo ma zostać wykorzystane pasmo 700 MHz. Obecnie wpisuje się ono w zakres częstotliwości (470-790 MHz) wykorzystywanych na potrzeby telewizji DVB-T. Zmiana standardu pozwoli zwolnić wspomniane pasmo na potrzeby 5G.
DVB-T2 będzie także oznaczać lepszą efektywność podczas przesyłania danych, dzięki wykorzystaniu kodeka HEVC. Do jego odbioru obligatoryjnie przystosowane są wszystkie odbiorniki telewizji cyfrowej wprowadzane na rynek od 1 grudnia 2019 roku. W konsekwencji odbiorcy DVB-T2 będą mogli liczyć na odbiór kanałów w lepszej jakości. Przykładem może być testowany już kanał TVP Kultura HD wykorzystujący dźwięk Dolby AC-4.