Telewizja: wkrótce zadziała MUX‑5. Większość Polaków w zasięgu
Telewizja DVB-T2 wkrótce zaoferuje odbiorcom kolejny multipleks z nowymi kanałami. Jak wynika z deklaracji Emitela, w zasięgu MUX-5 miałoby być ponad 95 proc. Polaków. To wnioski po uruchomionej niedawno pocedurze rezerwacji pasma nadawania MUX-5 w ramach cyfrowej telewizji naziemnej.
O szczegółach informuje serwis wirtualnemedia.pl po rozmowach m.in. z UKE i Emitelem odpowiedzialnym za cyfrową telewizję naziemna DVB-T2. Nowy multipleks miałby zapewnić wyższą jakość transmisji i pozwolić rozszerzyć ofertę TV naziemnej łącznie do ponad 50 kanałów. Kiedyś MUX-5 był już wykorzystywany jako multipleks testowy TVP, ale jego działanie zostało ostatecznie zakończone po uruchomieniu MUX-6.
Emitel jest spokojny o ewentualnych chętnych, w przypadku ogłoszenia konkursu do zajmowania miejsc na MUX-5 przez konkretne kanały, co byłoby procedurą przeprowadzaną przez KRRiT. Jak podaje, kiedy analogiczne ruchy prowadzono w kontekście działającego już MUX-8, kandydatów było dwukrotnie więcej niż możliwych do obsadzenia pozycji w ramach multuipleksu.
W tym momencie nie wiadomo, kiedy MUX-5 mógłby ruszyć i jakie kanały mogłyby się na nim znaleźć. Zakłada się jednak, że byłoby to 8 programów telewizyjnych w jakości HD, analogicznie jak w przypadku pozostałych multipleksów. Programy byłyby nadawane w ramach funkcjonującego standardu telewizji naziemnej. Dodatkowe programy w ramach MUX-5 byłyby więc dostępne dla wszystkich, którzy już teraz mogą odbierać telewizję DVB-T2/HEVC, bo posiadają telewizor lub dekoder z właściwym tunerem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Zasięg MUX-5 powinien odpowiadać zasięgom pozostałych multipleksów telewizji naziemnej. Oznacza to, że sygnał powinien być odbierany przez ponad 95 proc. populacji kraju" - tłumaczy Agnieszka Sobucka, dyrektor Biura Marketingu i Komunikacji, rzecznik prasowy Emitela, cytowana przez serwis wirtualnemedia.pl.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl