Teraz zainstalujesz gry i programy jednym kliknięciem na (niemal) każdym Linuksie
Podstawową metodą dystrybucji oprogramowania na Windowsa byłyzawsze strony internetowe. Podstawową metodą dystrybucjioprogramowania na Linuksa były zawsze menedżery pakietów izewnętrzne repozytoria. Z czasem Microsoft dorobił sięrepozytoriów i sklepu z aplikacjami. Teraz zaś Linux dostaje stronęinternetową, z której jednym kliknięciem można instalowaćoprogramowanie. I to jaką stronę – nowa odsłona portalu Flathubto prawdziwy majstersztyk.
Pomimo niechęci Canonicala, forsującego swój własny formatpaczek snap, Flatpak wyrasta na najpopularniejszy format dystrybucjilinuksowego oprogramowania niezależnego od poszczególnychdystrybucji. Wygrywa nie tylko za sprawą zalet technicznych, ale iwsparcia społeczności. Dzięki jej staraniom obsługę Flatpakadomyślnie zapewnia dziś Linux Mint, Fedora i Endless OS, a łatwoFlatpaka włączyć naDebianie, Ubuntu, RHEL-u, OpenSUSE, Archu i Manjaro, Gentoo, Solusie, AlpineLinuksie i Magei.
Teraz popularność Flatpaka może wzrosnąć także wśród tzw.Zwykłych Użytkowników. O ile bowiem sam format uniwersalnychpaczek z oprogramowaniem jest całkiem dobry, to jakość sklepuGNOME Software, używanego głównie do przeglądania zawartościrepozytoriów Flatpaka pozostawia trochę do życzenia. Potrafi sięon przycinać, nie zapewnia wygodnego filtrowania. Podobnie wyglądasprawa ze sklepem używanym w Linux Mincie, czy sklepem Ubuntu Storepo zainstalowaniu niezbędnej wtyczki.
Zamiast korzystać z tych wbudowanych w dystrybucje narzędzi,lepiej jest skorzystać w przeglądarce z nowego webowego portaluFlathub.org. Wyróżnia sięon ogromną szybkością działania – napisano go z wykorzystaniemcoraz popularniejszego frameworku Angular. Cały kod źródłowy jestoczywiście dostępny naGitHubie, każdy więc może na jego podstawie uruchamiać webowesklepy z linuksowymi aplikacjami.
Co najważniejsze, Flathub pozwala na instalowanie aplikacji wlinuksowych dystrybucjach jednym kliknięciem myszki, bezkonieczności przechodzenia do terminala. Oferowany w ten sposóbzbiór oprogramowania jest całkiem pokaźny: możemy zainstalowaćzarówno wolne oprogramowanie (np. najnowsze wersje LibreOffice, GNUOctave, Audacity czy KDEnlive), jak i oprogramowanie własnościowe(np. Android Studio, Spotify, Steam czy Skype). Na liście znajdziemyteż kilkadziesiąt gier.
Trudno właściwie cokolwiek zarzucić temu projektowi – działaszybko, robi to, czego można się po nim spodziewać, pozwalaprzeglądać oprogramowanie w kategoriach takich jak Popularne, Nowe,Wybór redakcji i Gry wybrane przez redakcję. Jeśli tylko uda sięzmniejszyć rozmiar paczek Flatpak i zwiększyć spójnośćinterfejsu zainstalowanych tak aplikacji z ustawieniami systemowymi,będzie to kolejny wielki krok dla Roku Linuksa na desktopie.
Kto wie, może nastąpi to wówczas, gdy na Windowsie i macOS-ienie będzie można już więcej instalować oprogramowania ze stroninternetowych, a jedynie z oficjalnych sklepów Microsoftu i Apple’a?