To już plaga. Polacy nie mają kontroli nad smartfonami
Polacy spędzają przed smartfonami naprawdę dużo czasu. Mamy duży problem z higieną cyfrową. Z badań Huawei CBG Polska wynika, że sytuacja najgorzej wygląda wśród młodych dorosłych w wieku 18-24 lata. 20 proc. z nich korzysta z telefonu przez ponad sześć godzin dziennie.
07.10.2023 08:15
Spoglądanie w smartfon to nasz nowy nawyk. Z badań przeprowadzonych przez Huawei CBG Polska wynika, że raptem 15 proc. Polaków korzysta z telefonu przez mniej niż godzinę dziennie i są to w głównej mierze osoby powyżej 50 roku życia. 46 proc. z nas spędza ze smartfonem od jednej do trzech godzin w ciągu doby. Od trzech do sześciu godzin ze smartfonem spędza 22 proc. badanych, a 8 proc. z nich korzysta z telefonów ponad sześć godzin w ciągu dnia.
Problem nadużywania smartfonów jest najbardziej widoczny wśród najmłodszych użytkowników, tj. osób w wieku 18-24 lata. W tej grupie 43 proc. badanych korzysta ze smartfona od trzech do sześciu godzin na dobę, a 20 proc. powyżej tej granicy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najczęściej po telefon sięgamy ze względu na powiadomienia o połączeniach telefonicznych i SMS-ach (60 proc. badanych). Oprócz nich przyczynami sięgania po smartfon są powiadomienia z komunikatorów (59 proc.), social mediów (50 proc.) czy portali informacyjnych (32 proc.). 13 proc. badanych deklarowało sięganie po smartfon ze względu na otrzymanie służbowych maili.
Komunikatory kradną nam czas
82 proc. badanych Polaków korzysta z Messengera, 56 proc. z WhatsAppa, a 33 proc. ze Skype'a. 47 proc. badanych przyznało, że korzysta z komunikatorów w każdej wolnej chwili. W najmłodszej z badanych grup odsetek ten wynosi aż 68 proc.
Smartfony niszczą także nasz sen. 25 proc. badanych sięga po smartfon przed snem, a 18 proc. zaraz po przebudzeniu. 28 proc. ankietowanych przyznało, że korzysta z telefonu podczas wyjść z innymi. Pokazuje to problem w budowaniu faktycznych więzi z ludźmi.
Media społecznościowe również zabierają nam wiele uwagi. 64 proc. badanych korzysta z nich po powrocie do domu. Natomiast 49 proc. z nich deklaruje, że korzysta z nich w każdej wolnej chwili, a 46 proc. ankietowanych przegląda je przed snem.
Stres informacyjny to same kłopoty
Tak częste i długie korzystanie ze smartfonów może narażać nas na stres informacyjny. Problem dostrzegają sami użytkownicy. 46 proc. badanych wyłącza na stałe, a 34 proc. badanych włącza tymczasowo tryb "nie przeszkadzać". Jednocześnie 26 proc. badanych nie próbuje zmniejszać liczby otrzymywanych powiadomień.
- Stres informacyjny prowadzi do zaburzeń snu, obniżonego nastroju czy problemów z koncentracją, a doświadcza tego 61 proc. z nas. Niestety aż 3/4 Polaków nie kontroluje, ile czasu spędza przed ekranem smartfona, a 1/4 nie ogranicza dopływu powiadomień jedynie do niezbędnego minimum. Dlatego chcemy mocniej uświadamiać użytkowników na temat możliwych zagrożeń wynikających z niezachowywania higieny cyfrowej i pokazywać im, w jaki sposób skuteczniej o nią dbać – mówi Dorota Rakowska, Marketing Director w Huawei CBG Polska.
Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl