Zagrożenie o rekordowym zasięgu. Wykorzystują popularny format plików

Analitycy bezpieczeństwa z Check Point wydali ostrzeżenie przed groźnymi działaniami hakerów. Chodzi o ataki, które są przeprowadzane za pośrednictwem fałszywych wiadomości e-mail ze złośliwymi plikami PDF.

Qbot to ogromne zagrożenie w sieci
Qbot to ogromne zagrożenie w sieci
Źródło zdjęć: © pexels
Mateusz Tomczak

Cyberprzestępcy systematycznie szukają sposobów, dzięki którym mogą zwiększyć zasięgi swoich kampanii. Nie dziwią w związku z tym ataki na sektor bankowy i towarzyszące mu usługi internetowe. W przypadku opisywanym przez Check Point zostało to połączone z wykorzystaniem plików w bardzo popularnym formacie PDF, z którego na co dzień korzysta praktycznie każdy.

Złośliwe pliki PDF rozpowszechniające trojana bankowego

W efekcie, w kwietniu kampania spamowa ze złośliwymi plikami PDF zawierającymi trojana bankowego Qbot okazała się jednym z największych zagrożeń w sieci pod względem zasięgów. Wiadomości e-mail zostały odpowiednio spreparowane i napisane w kilku językach, co też przekłada się na większą liczbę potencjalnych ofiar. Przypomnijmy, że sam Qbot ma na celu przechwytywać dane wykorzystywane przez użytkownika do logowania się do bankowości i naciśnięcia na klawiaturze.

W ogólnym ujęciu na pierwszym miejscu zestawienia najbardziej rozpowszechnionego złośliwego oprogramowania jest jednak AgentTesla. Wpływa na niemal 10 proc. firm na świecie. Drugie miejsce zajmuje wypomniany Qbot (7 proc.), a na trzeciej pozycji plasuje się Formbook (6 proc.). W Polsce sytuacja wygląda bardzo podobnie, niechlubne podium to kolejno AgentTesla, Qbot i "loader" Guloader.

Cyberprzestępcy nieustannie pracują nad nowymi metodami obchodzenia zabezpieczeń, a odkryte przez nas kampanie są kolejnym dowodem na to, jak złośliwe oprogramowanie dostosowuje się, aby przetrwać. Qbot ponownie jest w ofensywie, co powinno przypomnieć o znaczeniu kompleksowego bezpieczeństwa cybernetycznego i należytej staranności, jeśli chodzi o zaufanie do pochodzenia i intencji otrzymywanych wiadomości e-mail.

Maya Horowitz, wiceprezes ds. badań w firmie Check Point Software

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kto jest atakowany najczęściej?

Z punktu widzenia przeciętnego użytkownika na wyobraźnię najczęściej działają z pozoru proste, ale skuteczne metody oszustw bankowych. W skali globalnej i przy atakach na dużą skalę nie tylko schemat działania przestępców jest inny. Cele również, co nie znaczy, że finalnie problem nie może nas spotkać.

Z informacji opublikowanych przez Check Point wynika, że w minionym miesiącu najczęściej atakowano szeroko pojętą opiekę zdrowotną oraz administrację rządowo-wojskową. Wcześniej kolejność była odwrotna.

Dlaczego cyberprzestępcy atakują właśnie tam? Eksperci tłumaczą taką sytuację faktem, iż włamanie się do baz firm z sektora opieki zdrowotnej to potencjalny dostęp nie tylko do poufnych danych pacjentów, ale też informacji o płatnościach. W przypadku firm farmaceutycznych ataki najczęściej mają na celu zdobycie informacji na temat badań klinicznych, nowych leków czy urządzeń medycznych.

Mateusz Tomczak, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)