TVP w standardzie DVB‑T2. 266 tys. odbiorców będzie mieć problem

W grudniu dwuetapowo zrealizowane zostanie przełączenie nadawania kanałów multipleksu MUX-3 na nowy standard DVB-T2, który w Polsce jest dobrze znany od 2022 roku. Nadchodząca zmiana w praktyce dotyczy kanałów TVP, które po migracji przestaną być dostępne dla 266 tys. odbiorców.

Antena na dachu
Antena na dachu
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek

Tak przynajmniej wynika z danych Krajowego Instytutu Mediów, który zbadał gotowość gospodarstw domowych w Polsce na odbiór telewizji w standardzie DVB-T2/HEVC. Badanie przeprowadzano od sierpnia 2022 roku do października 2023 roku i wynika z niego, że chociaż liczba domów, w których można odbierać telewizję cyfrową DVB-T2, wzrosła do 93 proc. badanych, nadal 266 tys. gospodarstw nie posiada odpowiedniego urządzenia.

To istotna informacja zwłaszcza, że z danych wynika również, iż mniej niż co piąte gospodarstwo jest świadome, że w grudniu MUX-3 zostanie przełączony na nowy standard. Dla odbiorców, w domach których nie ma kablówki, telewizji satelitarnej lub strumieniowanej z internetu, jest to jednoznaczne z odcięciem od odbioru kanałów TVP, co obecnie jest możliwe jeszcze w starym standardzie DVB-T.

Przełączenie znakomitej większości multipleksów telewizji cyfrowej w Polsce realizowane było głównie w ubiegłym roku. Ostatnie duże przełączenie wykonano w czerwcu 2022 roku. Dla większości odbiorców już tamten moment oznaczał konieczność zakupu nowego telewizora lub dekodera umożliwiającego odbiór kanałów naziemnych w nowym standardzie. Jak jednak wynika z przytaczanych statystyk, mimo upływu ponad roku od tamtego czasu, wciąż przeszło pół miliona gospodarstw domowych w Polsce nie jest przygotowanych do przełączenia sygnału.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (36)