Twórcy Sher.ly zbierają pieniądze na Sherlybox — prywatną chmurę dla każdego

Twórcy usługi Sher.ly, Błażej Marciniak i Marek Cieśla, rozpoczęli właśnie zbiórkę na Kickstarterze. Celem jest stworzenie bezpiecznego NAS-a, który pozwoli tworzyć prywatne sieci i automatyczne kopie zapasowe.

Twórcy Sher.ly zbierają pieniądze na Sherlybox — prywatną chmurę dla każdego

O polskim startupie zrobiło się głośno przy okazji ubiegłorocznego TechCrunch Disrupt w Berlinie. Usługa pozwala bezpiecznie przesyłać pliki między kilkoma urządzeniami, bez przechowywania ich na publicznych serwerach w centrach danych.

Jeśli chodzi o możliwości udostępniania, Sher.ly przypomina rozwiązania peer-to-peer w zamkniętej grupie, do której zaprosić znajomych lub współpracowników może osoba udostępniająca dane. W ramach oprogramowania można tworzyć grupy robocze i prowadzić dyskusje nad udostępnionym materiałem. Możliwe jest również wybranie plików, które będą automatycznie synchronizowane. Twórcy zapewniają, że wykorzystywany przez Sher.ly protokół jest bezpieczniejszy i szybszy, niż starsze rozwiązania, na przykład CIFS/Samba.

Obraz

Teraz twórcy oprogramowania zbierają fundusze na stworzenie centralki dla swojego oprogramowania. Sherlybox ma być urządzeniem typu NAS, wyposażonym w WiFi, USB 2.0, do którego można podłączyć kolejny dysk (albo kilka), HDMI, wyjście audio oraz Ethernet. Dostępne mają być dwie wersje urządzenia — z miejscem na dysk 2,5 cala oraz z wbudowanym dyskiem 1 TB i kieszenią na jeszcze jeden dysk.

Prototyp bazuje na Raspberry Pi
Prototyp bazuje na Raspberry Pi

Do danych przechowywanych na Sherlybox można uzyskać dostęp z komputerów osobistych i urządzeń mobilnych, niemal na każdym systemie operacyjnym. Użytkowników biznesowych z pewnością ucieszy możliwość prowadzenia dyskusji na temat plików, domowych zaś zadowolić powinna możliwość udostępniania multimediów w sieci domowej (twórcy o tym nie piszą, ale prawdopodobnie chodzi o DLNA). To wszystko bez podawania hasła zewnętrznym usługom i z pełną kontrolą nad własnymi plikami.

Sherlyboksy mają być dostępne w kilku kolorach. Do osób, które zdecydują się wesprzeć projekt, powinny dotrzeć między styczniem i kwietniem przyszłego roku.

Aktualizacja 13.06.2014, 16:00: Projekt został ufundowany w niecały tydzień, co oznacza, że urządzenia Sherlybox zostaną wyprodukowane. Sprzedały się wszystkie dostępne urządzenia w wersji bez dysku, jakie twórcy wystawili na Kickstarterze. Jeśli uda się uzbierać 250 tysięcy dolarów, sercem Sherlybox będzie Banana Pi — urządzenie około 4-6 razy wydajniejsze od Raspberry Pi używanego w prototypach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (30)