Tworzyli kampanie phishingowe. W końcu wpadli i usłyszeli 1875 zarzutów

Olsztyńska Policja poinformowała o zakończeniu nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie śledztwa, które dotyczyło działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się cyberprzestępczością. Oskarżeni m.in. rozsyłali do swoich ofiar SMS-y z informacją o konieczności uiszczenia dodatkowej opłaty i fałszywym linkiem, wykorzystywali skradzione dane do zaciągania pożyczek bankowych czy sprzedawali nieistniejący sprzęt. Osiem osób w wieku od 25 do 70 lat usłyszało łącznie 1875 zarzutów. Grozi im kara do 14 lat pozbawienia wolności.

Przestępcy usłyszeli 1875 zarzutów
Przestępcy usłyszeli 1875 zarzutów
Źródło zdjęć: © Unsplash
Karolina Modzelewska

Olsztyńska policja zaznacza, że działalność rozbitej, zorganizowanej grupy przestępczej w zakresie cyberprzestępczości była działalnością (tego typu) na największą skalę w historii województwa Warmińsko-Mazurskiego. Przestępcy tworzyli kampanie phishingowe, polegające na rozsyłaniu SMS-ów z wezwaniem do zapłaty np. z informacją o konieczności dopłaty za energię elektryczną czy dopłaty do odbioru paczki. Trudnili się również prowadzeniem fałszywych sklepów internetowych, w których oferowali nieistniejący sprzęt AGD czy RTV. Lista ich "dokonań" jest jednak znacznie dłuższa. Świadczy o tym lista 1875 postawionych oskarżonym zarzutów.

Z ustaleń śledczych wynika, że sprawcy, działając na terenie Olsztyna i pobliskich miejscowości od stycznia do sierpnia 2020 roku wyspecjalizowali się w pozyskiwaniu nielegalnych dochodów poprzez popełnianie przestępstw za pośrednictwem sieci teleinformatycznych. Zakres działań sprawców był bardzo szeroki. Każdy z członków grupy miał przypisane określone zadania - informuje olsztyńska policja.

Grupę tworzyło osiem osób w wieku od 25 do 70 lat, w tym dwie kobiety oraz sześciu mężczyzn. Przestępcy wpadli na gorącym uczynku podczas realizowania przypisanych im zadań. Policjanci namierzali tzw. wybieraka (w tym wypadku 28-letnią kobietę), czyli osobę wypłacającą pieniądze z bankomatu. Były to oczywiście pieniądze przejęte z kont bankowych pokrzywdzonych przy pomocy skradzionych danych, a następnie przelane na szereg innych kont.

W toku prowadzonego postępowania ustalono, że pokrzywdzonych działaniem cyberprzestępców zostało niemal 500 osób z całego kraju oraz podmioty gospodarcze. Niejednokrotnie pokrzywdzeni stracili oszczędności swojego życia. Wartość strat wyniosła kilkaset tysięcy złotych. Policjanci odzyskali część skradzionych pieniędzy - jak wynika z zamieszczonych przez olsztyńską Policję informacji.

Więcej na temat tej sprawy można przeczytać na stronie olsztyńskiej Policji. My z kolei przypominamy, że w Polsce tego typu grup działa znacznie więcej, a liczba rozsyłanych wiadomości z fałszywymi linkami stale rośnie. Ich treść jest naprawdę zróżnicowana, większość z pojawiających się oszustw SMS-owych staramy się na bieżąco opisywać. Zachęcamy też do zgłaszania takich przypadków za pomocą specjalnego formularza (znajduje się on poniżej).

Warto pamiętać, aby dla własnego bezpieczeństwa nie klikać w żadne podejrzane linki, nie instalować aplikacji z nieznanych źródeł i uważać na witryny, które wymuszają na nas podanie bardzo wrażliwych danych np. loginu oraz hasła do bankowości internetowej.

Karolina Modzelewska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)