Ubuntu 13.10 przeszuka cały Internet, wkrótce pojawi się także Ubuntu Touch 1.0
Październikowe wydanie Ubuntu, zwane Saucy Salamander, już zostało udostępnione do pobrania na stronie domowej. Desktopowa Salamandra została przez internautów określona jako wydanie nudne i recenzenci zastanawiają się, czy warto sięgać po tę aktualizację, czy lepiej poczekać do wersji 14.10, która to ma przynieść znaczące zmiany, lub chociaż 14.04, w której prawdopodobnie pojawi się Mir.
Ta wersja systemu nadal zawiera środowisko Unity 7 (wersja 8 z Ubuntu Touch pojawi się nie wcześniej niż w wersji 14.10, czyli za rok, ale już od dłuższego czasu można na własną zainstalować wersję testową). Środowisko wyposażone zostało w w około 100 „inteligentnych” zakresów (Smart Scopes), które niektórzy pokochają, a niektórzy znienawidzą. Mają one umożliwić przeszukiwanie stron internetowych z poziomu Dasha — na przykład Wikipedię, Reddit, Groovesharka… oraz te komercyjne, jak Amazon czy eBay.
Wyników będzie naprawdę mnóstwo, trzeba więc dobrze się zastanowić, czy rzeczywiście są one potrzebne. Z drugiej strony, wykorzystanie pewnych możliwości precyzowania zapytań (na przykład weather:wroclaw) może uczynić z Dasha potężne narzędzie. Do Unity 7 dodana została także obsługa płatności z poziomu Dasha, dzięki czemu można szybko zapłacić za znalezione zakupy. Jeśli ktoś woli przeszukiwać tylko swój komputer, a nie jedną trzecią Internetu, może pojedyncze Smart Scopes wyłączyć. Poza tym, wygląda na to, że na Canonical spadnie kolejna porcja oskarżeń o naruszanie prywatności użytkowników, gdyż Canonical zbiera nieco danych o naszych zapytaniach. Firma twierdzi jednak, że nie jest możliwe zidentyfikowanie użytkowników na ich podstawie.
Serwerowa odmiana Ubuntu 13.10 została przystosowana do uruchamiania w środowiskach wirtualizowanych oraz w prywatnych chmurach. Znajdziemy tu więc najnowszą wersję OpenStack 2013.2 (Havana) oraz nowości w oprogramowaniu Juju (wersja 1.16.0), przeznaczonym do uruchamiania programów na różnych chmurach obliczeniowych. Canonicalowi daleko jeszcze do królów Linuksa na serwerach, na przykład Red Hata, ale niedawno Mark Shuttleworth poinformował, że Ubuntu Server i OpenStack przynoszą zyski.
Ponadto znajdziemy tu nowe wersje popularnych programów: Firefox 24, Thunderbird 24, LibreOffice 4.1.2.3, Rhythmbox 2.99.1, Upstart 1.10, CUPS 1.6.2 i długo oczekiwany Python 3.3. Ta wersja systemu pracuje na jądrze w wersji 3.11.0. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć nowych tapet i drobnych poprawek wyglądu okien. Mir w tej wersji systemu jeszcze się nie pojawił. Co prawda nowy serwer wyświetlania jest gotowy, ale wciąż trwają prace nad projektem XMir — warstwą abstrakcji, zapewniającą kompatybilność aplikacji napisanych dla X11. Znajdziemy go za to w Ubuntu Touch, gdzie współpracuje ze sterownikami grafiki z Androida. XMir prawdopodobnie będzie gotów w kwietniu, więc trafi do wydania 14.04.
Wraz z Ubuntu 13.10 pojawiła się odpowiadająca mu wersja chińskiego Kylina, a także świeże modyfikacje: Ubuntu Netboot, Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Studio, Ubuntu-GNOME i Xubuntu.
Skoro już o Ubuntu Touch mowa, dziś udostępniona zostanie jego wersja 1.0. Możliwości systemu ma w pełni prezentować tryb dokowania, w którym do telefonu można podłączyć zewnętrzny monitor i korzystać w ten sposób z desktopowego systemu (nie jest to pełna wersja Ubuntu).
Instrukcję instalacji Ubuntu Touch na Nexusach można znaleźć na Wiki, pełna lista oficjalnie wspieranych urządzeń jeszcze nie została opublikowana. Warto również zainteresować się projektem Ubuntu for Android, który pozwala korzystać z Ubuntu na dowolnym smartfonie z Androidem pod warunkiem, że zamontowany w nim został procesor mający przynajmniej 2 rdzenie.