Ubuntu już do zaktualizowania, o ile nie boicie się wielu usterek na starcie
Ubuntu 18.04 LTS już jest, mimo że oficjalnie na stronachinternetowych linków jeszcze nie ma. Najważniejsza w ostatnichlatach premiera systemu Canonicala startuje cicho, informacjęopublikowano dopiero na wiki. Już teraz jednak możeciezaktualizować wydania 17.10 i 16.04 LTS, jak również pobraćinstalacyjne ISO. Czy jednak warto? Lista znanych i nienaprawionychproblemów wydaje się trochę zbyt długa, jak na coś, co ma byćstabilnym wydaniem o rozszerzonym okresie wsparcia. Niestety, takiesą konsekwencje przywiązania do regularnego cyklu wydawniczego.
Od ostatniego wydania beta żadnych nowości oczywiście nie ma.Kto miał okazję wtedy testowaćUbuntu, dobrze wie, czego się spodziewać. Przypomnijmy dlapozostałych najważniejsze zmiany w tym wydaniu:
- Kernel zaktualizowany został do wersji 4.15(https://www.dobreprogramy.pl/Nowy-Linux-wydluzy-czas-pracy-laptopow-i-ucieszy-posiadaczy-kart-graficznych-AMD,News,85707.html).
- Domyślny pulpit to mocno zmodyfikowane GNOME 3.28 zamiast Unity.
- Domyślnym menedżerem sesji jest GDM zamiast LightDM (sesja Xdziała teraz pod wirtualnym terminalem Ctrl-Alt-1)
- Podczas instalacji można zrezygnować z partycji wymiany izastosować w zamian plik wymiany.
- Pojawiła się opcja „minimalnej instalacji”, w którejdostajemy tylko podstawowe narzędzia i przeglądarkę.
- Instalator nie oferuje już opcji szyfrowania katalogu /homeużytkownika, Ubuntu 18.04 LTS stawia na całodyskowe szyfrowanie.
- Wszystkie okienka mają teraz swoje widżety po prawej stronie,jak w Windowsie.
- Możliwe jest drukowanie bez sterowników.
- Wiele systemowych narzędzi (m.in. Kalkulator, Znaki, Logi czyMonitor systemu) oferowanych jest w postaci paczek snap.
- Licznym aplikacjom systemowym, w tym menedżerowi plikównautilus, ustawieniom i sklepowi z aplikacjami mocno odświeżonointerfejs.
- Sklep z aplikacjami obsługuje przełączanie się międzykanałami snapów.yt=https://www.youtube.com/watch?v=2OTwHSa1KVc
- Kalendarz obsługuje prognozy pogody.
- Domyślnie instalowana jest aplikacja listy rzeczy do zrobienia.
- LibreOffice oferowane jest w wersji 6.0, Firefox pozostajedomyślną przeglądarką i oferowany jest w wersji 59.
- Zniknął z systemu Python 2, choć wciąż będzie można godoinstalować z repozytoriów.
- OpenSSH wymaga kluczy co najmniej 1024-bitowych.
- Koniec 32-bitowych obrazów Ubuntu Desktop – Canonical powolikończy z architekturą x86.
Niestety obok tej długiej listy nowości mamy nie mniej długąlistę usterek, których do tej pory nie udało się naprawić. Wielez nich to usterki w GNOME, na których rozwiązanie trzeba będzieczekać, aż się programistom upstreamu zechce tym zająć. Niektóreto prawdziwe blokery dla jakiejkolwiek, nie tylko poważnej pracy –np. niewyświetlanie ekranu logowania na zewnętrznym wyświetlaczu.Nie można też wybrać całodyskowej instalacji na istniejącym jużpodziale partycji z wolumenami logicznymi, ekran logowania sięzawiesza po wpisaniu niewłaściwego hasła… a pewnie takichdrobiazgów teraz znajdzie się więcej.
Jeśli jednak chcecie spróbować, to ISO z Ubuntu 18.04 BionicBeaverem znajdziecie już na serwerachCanonicala. Możliwa jest także aktualizacja z wcześniejszychwersji – 16.04 LTS lub 17.10. W tym celu w panelu Oprogramowanie iaktualizacje należy wybrać trzecią zakładkę (Aktualizacje) i tamwybrać w rozwijanym menu Powiadamianie o nowych wydaniach Ubuntu naKażdej nowej wersji.
Następnie należy przez Alt-F2 wywołać dialog poleceń i wpisaćtam update-manager -cd. Uruchomi to menedżera aktualizacji, którypowiadomi o dostępności 18.04. Wystarczy kliknąć Aktualizuj ipoczekać, aż menedżer zakończy pracę.