UKE stworzy krajowy serwis jakości usług dostępu do Internetu

Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił konsultacje społeczne w sprawie wartościowego przedsięwzięcia w polskim Internecie. UKE chce, by powstał serwis i aplikacja, która pozwoli na dostęp do informacji o jakości dostępu do Internetu w usługach polskich dostawców.

UKE stworzy krajowy serwis jakości usług dostępu do Internetu

02.08.2017 18:13

Projekt motywowany jest troską o dobrem samych internautów: w komunikacie informującym o starcie konsultacji w sprawie konkursu przeczytamy, że serwis miałby agregować dane z pomiarów połączeń konkretnych dostawców, co następnie przysłużyłoby się wyborowi najlepszego z nich przez konsumenta. Zamiast pustych deklaracji z umów, mielibyśmy bowiem do czynienia z ustandaryzowaną metodologią pomiaru.

Aplikacja na komputery stacjonarne ma umożliwiać abonentowi usługi dostępu do internetu (IAS) wykazaniestałych i powtarzających się rozbieżności pomiędzy faktycznym wykonaniem usługi dostępu do internetu podwzględem prędkości lub innych parametrów jakości usługi, a wykonaniem opisanym przez dostawcę IAS wumowie na potrzeby uruchomienia środków ochrony prawnej IAS świadczonych w sieciach stacjonarnych.

Nie obędzie się jednak bez ograniczeń. W wymaganiach technicznych dotyczących aplikacji pomiarowej znalazł się jedynie zapis, według którego aplikacja musi być kompatybilna z komputerami stacjonarnymi, na których zainstalowano system operacyjny z minimum 10-procentowym udziałem w polskim rynku. A to oznacza, że oprogramowanie będzie najpewniej dostępne wyłącznie na pecety z Windowsem.

Jego użytkownicy mają mierzyć jakość połączenia w co najmniej dwóch aspektach: prędkość pobierania i wysyłania danych oraz opóźnienie. Jako fakultatywne funkcje aplikacji występują kolejne dwa pomiary: zmienność opóźnienia i utrata pakietów. Ze szczegółami metodologi można zapoznać się w dokumentacji projektu.

Wszystkie zebrane dane posłużą stworzeniu serwisu, który będzie stanowił bazę wiedzy o faktycznej jakości usług internetowych polskich dostawców. Zarówno oprogramowanie pomiarowe, jak i serwis, według przyjętego przez UKE harmonogramu, mają być dostępnie do 30 listopada 2017 roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)