Słyszysz te słowa? Uważaj, to "vishing"

W erze cyfrowej jesteśmy narażeni na różne zagrożenia. Dotyczy to również połączeń telefonicznych, gdyż nadawca nie zawsze jest tym za kogo się podaje.

Jak się bronić przed vishingiem?
Jak się bronić przed vishingiem?
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
oprac. ADG

01.09.2024 | aktual.: 01.09.2024 12:19

Kradzież numeru telefonu może wiązać się dla nas z poważnym ryzykiem. Niebezpieczeństwo jest związane nie tylko z naszymi danymi osobowymi, ale także z finansami.

Niebezpieczeństwa związane z utratą numeru telefonu

Utrata numeru telefonu może mieć poważne konsekwencje, o których wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Oszuści mogą wykorzystać go do różnorodnych celów, w tym do prób wyłudzeń, hakerstwa czy phishingu. Dzięki dostępowi do naszego numeru telefonu przestępcy mają możliwość zdobycia poufnych informacji, takich jak hasła do kont bankowych czy dostępy do naszych profili internetowych. Ale jak dokładnie do tego dochodzi?

Vishing — co to takiego?

Vishing, czyli tzw. "voice phishing", to szczególny rodzaj oszustwa, który odbywa się za poośrednictem rozmów telefonicznych. Oszuści wykorzystują tę metodę, by wyłudzić od ofiary dane osobowe, numery kart kredytowych, hasła do kont bankowych i inne wrażliwe informacje. Przestępcy często podszywają się pod instytucje finansowe, organizacje rządowe lub inne zaufane podmioty, aby wzbudzić zaufanie ofiary i nakłonić ją do ujawnienia swoich danych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kto zapłaci akcyzę za elektryki? Adam Sikorski w Biznes Klasie.

Jak działają oszuści?

Oszuści posługujący się techniką vishingu stosują różne metody, aby osiągnąć swój cel. Mogą udawać pracowników banków, urzędników podatkowych czy przedstawicieli dostawców usług internetowych. Często korzystają z fałszywych numerów telefonicznych lub używają technologii zmieniającej głos, co dodatkowo zwiększa ich wiarygodność. Takie działania mają na celu zmylenie ofiary i przekonanie jej do ujawnienia poufnych informacji.

Jak się chronić przed vishingiem?

Ochrona przed vishingiem wymaga zachowania szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych z nieznajomymi, zwłaszcza gdy rozmówca prosi o poufne informacje. Ważne jest, aby zawsze weryfikować tożsamość osoby dzwoniącej. Można to zrobić, zadając szczegółowe pytania lub oddzwaniając na oficjalny numer instytucji, z której rzekomo pochodzi rozmowa. Nigdy nie należy udostępniać wrażliwych danych przez telefon, jeśli nie mamy pewności, że rozmawiamy z zaufanym źródłem.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)