Ultimate-64: kolejne 30 lat Commodore 64 dzięki nowej płycie głównej z FPGA

Commodore 64 żyje życiem po życiu. Wciąż na najpopularniejszy8-bitowy komputer świata pojawiają się nowe dema, narzędzia, anawet gry – zainteresowanych odsyłamy do scenowej bazy danychCSDb. Z drugiejjednak strony te wszystkie utrzymywane przy życiu komputerki są wcoraz gorszym stanie. Sypiące się złącza, pękające lutowania,awarie zasilaczy to chleb powszedni. Commodore przecież nie mogłoprzewidzieć, że jego maszynka będzie używana przez 30lat. Czy można oszukać czas? Gideon, twórca słynnegokartridża 1541 Ultimate przygotowuje rozwiązanie, dzięki któremuCommodore 64 wciąż będzie używalny nawet za kolejne 30 lat.

Ultimate-64: kolejne 30 lat Commodore 64 dzięki nowej płycie głównej z FPGA

18.07.2017 13:58

Ultimate-64 to zaprojektowana od podstaw sprzętowa implementacjacałego komputera Commodore 64, fizycznie pasująca do obudów tegokomputera, z wyprowadzonymi wszystkimi standardowymi złączami I/Owe właściwych miejscach. Sercem tej konstrukcji jest czip FPGAAltery, sprzętowo odtwarzający działanie nie tylko procesora 6510,ale też układów grafiki i dźwięku (VIC-II i SID 6581/8580).

By zapewnić zgodność ze współczesnym sprzętem, dostaniemyteż na tej płytce także wyjście HDMI (maksymalna rozdzielczośćPAL 720×576px), oraz poprzez zintegrowany kartridż Ultimate-II+,trzy złącza USB 2.0 i złącze ethernetowe 100 Mb/s. Kartridżzapewnia też pełną emulację dwóch stacji dysków 1541 orazemulację wielu klasycznych kartridży C-64 (m.in. Action Replay,Super Snapshot, Final Cartridge III). Zasilanie zapewni prostyzasilacz 12V.

Prototyp płyty głównej Ultimate-64
Prototyp płyty głównej Ultimate-64

Implementacja sprzętu w FPGA może oczywiście nie być w 100%doskonała, ale wszelkie napotkane problemy będzie można poprawićsoftware’owo. Brak User Portu w standardowym miejscu nie powinienstanowić problemu – wszystkie piny wyprowadzone będą na płyciegłównej, więc zainteresowani mogą po prostu skorzystać ztaśmowego złącza. Spodziewać się możemy nawet wersjirozszerzonej, która będzie miała wbudowany układ radiowy Wi-Fi.

Klasyczna płyta główna Commodore 64 (źródło: Wikimedia)
Klasyczna płyta główna Commodore 64 (źródło: Wikimedia)

Za przyjemność używania zupełnie nowych „wnętrzności”C-64 przyjdzie zapłacić około 200 euro, o ile uda się uruchomićwystarczającą produkcję (przynajmniej 200 sztuk). Póki coprojektant Ultimate-64 zbiera zamówienia – więcej na ten tematznajdziecie na jego stronieinternetowej.

Liczymy na to, że projekt Gideona się powiedzie: cena jestcałkiem rozsądna, biorąc pod uwagę to, że wyprodukowana w 2015roku płyta główna C64Reloaded kosztowała 160 euro i wymagała dodania do niejwszystkich czipów. Kosztowała, gdyż dziś już praktycznie nie dasię jej kupić.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)