USA: pracownicy Google stworzyli związek zawodowy. Gigant zastąpił ich Polakami

W roku 2019 doszło do historycznego wydarzenia. Po raz pierwszy pracownikom firmy HCL America udało się stworzyć związek zawodowy (wraz z United Steelworkers). HCL America zajmuje się m.in. tzw. usługami outsourcingowymi, a więc pracują jako podwykonawcy dla dużych firm z branży technologicznej. Pracownicy firmy są zatrudnieni w firmach takich, jak Google. Narodowa Rada ds. Stosunków Pracy, czyli państwowy organ regulujący związki zawodowe dopatrzył się jednak tutaj złośliwego działania firmy HCL w odwecie za stworzenie związku. W wyniku tego kontraktorzy HCL America zostali zastąpieni pracownikami polskiego oddziału HCL w Krakowie.

fot. Richard Pohle/WPA Pool/Getty Images
fot. Richard Pohle/WPA Pool/Getty Images

Niemal dwie trzecie z 80 podwykonawców Google z Pittsburgha opowiedziało się za stworzeniem związku zawodowego. Duża z nich część to analitycy Google Shopping. Pracownicy mieli swoje powody do tego, aby zorganizować się zawodowo, a lista oskarżeń przeciwko menedżerom HCL jest bardzo długa i sięga czasów sprzed zorganizowania związku zawodowego.

Związek zawodowy zaszkodził kontraktorom Google

Amerykańska firma miała rzekomo przekazać pracownikom, że stworzenie związku zawodowego spowoduje opóźnienie podwyżek i awansów, jak również będzie ograniczać dystrybucję insygniów związku zawodowego w miejscu pracy. Co więcej, podobno padły także groźby wdrożenia surowszych zasad pracy, jeśli pracownicy opowiedzą się za stworzeniem związku zawodowego.

Warto tutaj podkreślić, że w Ameryce obowiązuje krajowa ustawa o stosunkach pracy z 1935 roku, która zabrania pracodawcom podejmowania działań w odwecie na pracowników, którzy podejmują się stworzenia związków zawodowych.

Amerykanów zastępują Polacy. Prawdopodobnie chodzi o koszty zatrudnienia

Niestety w HCL America, jakiś czas po stworzeniu związku zawodowego, doszło do wielu zwolnień osób zatrudnionych w Google. Firma HCL postanowiła przekazać te stanowiska Polakom w krakowskim oddziale firmy. Co więcej, HCL od tamtego czasu znajduje zatrudnienie dla nowych podwykonawców Google wyłącznie w swojej polskiej firmy.

Część ekipy HCL America zatrudnionej przez Google utrzymało się na swoich posadach, ale ich liczba systematycznie spada, podczas gdy HCL obecnie rekrutuje personel wyłącznie do krakowskiego oddziału. Można spekulować, że w tym wszystkim chodzi o zmniejszenie kosztów zatrudnienia. Według związkowców firma HCL w ogóle nie starała się niczego konsultować z pracownikami.

Według serwisu VICE, odkąd utworzono w HCL związek zawodowy w 2019 roku, pracownicy wchodzący w jego skład mieli trudniejszy dostęp do urlopów, firma wprowadziła także bardziej restrykcyjną etykietę ubioru bez konsultacji ze związkiem.

Ponadto jak utrzymuje Joshua Borden, jeden ze związkowców, HCL odmawia podawania informacji takich do negocjacji zbiorowych, takich jak historia podwyżek, lista pracowników i ich nadzorców, dokumentów dotyczących polityki personalnej firmy oraz listy benefitów dla pracowników.

  • Jest to dla nas bardzo frustrujące. Bardzo zależy nam na negocjacjach, podczas gdy firma ciągle nas okłamuje. To dla nas oczywiste, że w ogóle nie zależy im na współpracy ze związkiem zawodowym – powiedział Borden, który skarżył się, że wiele negocjacji zostało odwołanych w ostatniej chwili.

Rozstrzygnięcie sprawy może nastąpić 9 lutego 2021 r., gdy Narodowa Rada ds. Stosunków Pracy rozpocznie postępowanie (oraz przesłuchanie) w sprawie naruszenia przez HCL krajowej ustawy o stosunkach pracy z 1935 roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)