Ustawodawcy USA wyłożą 1,9 mld dolarów na zastąpienie Huaweia i ZTE

Jak podaje agencja "Reuters", amerykańscy ustawodawcy zwrócą 1,9 mld dolarów w celu zafundowania programu mającego służyć usunięciu części sieci telekomunikacyjnej, która według rządu zagraża bezpieczeństwu państwowemu. Ma to być częścią większego, wartego 900 miliardów dolarów, programu pomocowego, który ma na celu odbudowę gospodarczą po niszczycielskich skutkach pandemii.

Logo Huaweia (Getty Images)
Logo Huaweia (Getty Images)

Federalna Komisja Łączności (FCC) już w czerwcu formalnie określiła działalność firm Huawei oraz ZTE jako zagrożenia narodowe. Natomiast w bieżącym miesiącu FCC sfinalizowała formowanie prawa, które nakazuje usunięcie sprzętu produkowanego przez te firmy i zastąpienie innym.

Pomoc dla Amerykanów

Huawei ogłosił, że jest rozczarowany decyzją FCC, która "wymusza usuwanie produktów firmy z sieci telekomunikacyjnych". Chiński gigant napisał też, że "to przekroczenie granic, które naraża amerykańskich obywateli mieszkających na słabo rozwiniętych terenach na niebezpieczeństwo, ponieważ podczas pandemii komunikacja jest kluczowa".

Jednocześnie elementem funduszu pomocowego będzie tymczasowy awaryjny program świadczeń w zakresie szerokopasmowego dostępu do internetu. Ma on pomóc Amerykanom o niskich dochodach, w tym osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej w związku z pandemią COVID-19, podłączyć się do internetu lub utrzymać połączenie.

Program ma przyznawać miesięczną dotację o wysokości 50 dolarów dla kwalifikujących się gospodarstw domowych, a także rozszerza fundusz przeznaczony dla dostawców sieciowych posiadających do 10 mln abonentów.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (23)