Usuwamy rozszerzoną telemetrię z Windows 7 i Windows 8.1

Ostatnie aktualizacje dla systemów Windows 7 i Windows 8.1 wprowadziły rozszerzoną telemetrię. Microsoft chce zbierać więcej informacji w celu poprawy błędów, a także ulepszenia procesu aktualizacji do najnowszego Windows 10. Rzecz w tym, że nie każdemu się opcja monitorowania przez korporację podoba. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zbędne paczki usunąć.

Usuwamy rozszerzoną telemetrię z Windows 7 i Windows 8.1
Redakcja

W przeciwieństwie do nowego systemu, w tych nieco starszych, acz wciąż wspieranych i aktualizowanych, użytkownik ma znacznie większą kontrolę nad procesem instalowania poprawek. Dzięki temu jesteśmy w stanie szybko zablokować wszelkie paczki powodujące problemy na komputerze lub takie, co do których mamy wątpliwości. Niedawno wydane aktualizacje rozszerzają telemetrię i diagnostykę we wciąż popularnych systemach, co wielu ich użytkownikom się nie spodobało. Według firmy Canonical to atakowanie prywatności użytkowników jest dobrym momentem, aby przyjrzeć się konkurencyjnym rozwiązaniom (takim jak np. Ubuntu), niemniej wcale nie musimy od razu rezygnować z Windowsa.

Obraz

Proces odinstalowanie „szpiegujących” aktualizacji jest bardzo prosty. Wystarczy posłużyć się do tego odpowiednim menu w panelu sterowania. Aby się do niego dostać, uruchamiamy menu start (Windows 7) lub ekran startowy (Windows 8.1), a następnie wpisujemy w wyszukiwarce „panel sterowania”. Następnie z wyświetlonych wyników wybieramy interesującą nas opcję, w efekcie otworzy się okno ustawień. Kolejnym krokiem jest wybranie sekcji „Programy”, a następnie przejście do „Wyświetl zainstalowane aktualizacje”. W oknie zobaczymy historię wszystkich zainstalowanych do tej pory paczek. Wystarczy odnaleźć na niej kilka z nich, a następnie wybrać opcję odinstalowania. Paczki, które powinniśmy usunąć, są oznaczone numerami KB3068708, KB3075249 i KB3080149. Opcjonalnie na liście znaleźć możemy także KB3022345.

Po tej operacji ponownie uruchamiamy komputer, przechodzimy do Windows Update i wyszukujemy aktualizacje. Gdy system poinformuje nas o możliwości ich zainstalowania i na liście znajdą się te, które właśnie skasowaliśmy, z menu kontekstowego przy każdej z nich wybieramy „Ukryj aktualizację”. Dzięki temu prostemu zabiegowi system nie będzie już ich instalował automatycznie. Drugi sposób na usunięcie kłopotliwych paczek to wykorzystanie wiersza poleceń lub PowerShell. Uruchamiamy menu start lub ekran startowy i wpisujemy którąś z tych fraz. Następnie klikamy na wyniku prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję „Uruchom jako administrator”. Teraz pozostaje nam wykorzystanie polecenia wusa /uninstall /kb:NUMER_PACZKI i zatwierdzenie enterem. System wyświetli odpowiednie powiadomienie z pytaniem o to, czy chcemy odinstalować wybraną aktualizację.

Obraz

Poniżej przygotowaliśmy listę poleceń do usunięcia wszystkich poprawek związanych z telemetrią i powiadomieniami umożliwiającymi zaktualizowanie systemu do Windows 10. Polecenie zostało zmodyfikowane, aby nie pytało użytkownika o potwierdzenie, a także nie wymagało od nas natychmiastowego uruchomienia systemu ponownie. Dzięki temu możemy bardzo szybko odinstalować wiele paczek, a dopiero później zrestartować system:

wusa /uninstall kb:2952664 /quiet /norestart wusa /uninstall kb:2990214 /quiet /norestart wusa /uninstall kb:3021917 /quiet /norestart wusa /uninstall kb:3022345 /quiet /norestart wusa /uninstall kb:3035583 /quiet /norestart wusa /uninstall kb:3046480 /quiet /norestart wusa /uninstall kb:3050265 /quiet /norestart wusa /uninstall kb:3065987 /quiet /norestart wusa /uninstall kb:3068708 /quiet /norestart wusa /uninstall kb:3075249 /quiet /norestart wusa /uninstall kb:3075851 /quiet /norestart wusa /uninstall kb:3080149 /quiet /norestartPo odinstalowaniu aktualizacji i ponownym uruchomieniu musimy ponowić omawiany wcześniej krok tj. sprawdzić dostępność aktualizacji, a następnie usunąć wszystkie te, których nie chcemy widzieć na swoim komputerze. W przeciwnym razie Windows ponownie je zainstaluje w tle, bez naszej wiedzy. Oczywiście przed wszystkimi operacjami powinniście wykonać kopię bezpieczeństwa (np. przez systemowy mechanizm przywracania). Jeżeli chcecie w pełni ujarzmić mechanizm Windows Update, zapraszamy do specjalnego poradnika związanego z tą usługą.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (102)